Cestovatelský seriál – Lake Tahoe v létě i v zimě

Za léta našeho vášnivého cestování jsme po světě navštívili nespočet míst, která se nám něčím vryla do paměti. Byly to zapadlé kouty s přírodními úkazy kdesi v Chile, nebo na Novém Zélandu, špičkové hotelové resorty, chalety nebo lodge, famózní restaurace, vinařství, architektonické divy světa, někde třeba i výjimečné obchody. Zpravidla se vyhýbáme klasickým turistickým atrakcím a destinacím. O těch se píše jinde. My se s vámi v cestovatelském seriálu podělíme o 25 tipů, za něž ručíme vlastním vkusem a osobním prožitkem.

Kempování na Lake Tahoe
Určitě nejlepší kempování mého dosavadního života je spojeno s Lake Tahoe, horským jezerem na hranici Kalifornie a Nevady. Přírodní klenot leží v nadmořské výšce kolem 1900 metrů, má rozlohu bezmála 500 kilometrů čtverečních a největší hloubka dosahuje 500 metrů.

Dostat místo v kempu na Emerald Bay není úplně jednoduché. Rezervaci je třeba udělat s velkým předstihem. Kemp sice není malý, ale rozestupy mezi jednotlivými místy/stany jsou poměrně velké. Zájem je pochopitelný, jde o jedno z nejkrásnějších míst Spojených států. Nám navíc přálo počasí.

Už příjezd k Lake Tahoe směrem od Sacramenta byl monumentální. Po třech hodinách jízdy se před námi zjevilo krásně modré jezero poneřené v temné a úchvatné hloubce. Naše místo v kempu bylo zhruba 500 metrů od vody. Na místě byla elektřina, ohniště s železným roštem i kovová nádoba na věci. Jde o ochranu před medvědy a případně jinou havětí. Opodál se nacházely sprchy.

Po postavení stanu jsme okamžitě zamířili k jezeru. Hned mě napadlo, že se musím vykoupat. Koupu se téměř všude a za jakéhokoli počasí. Při cestě do vody jsem zhruba po třiceti letech zase viděl volně žijící raky. Voda byla perfektní. Užili jsme si dlouhé koupání. Občas někdo projel poblíž na kajaku a ohromně se radoval, že vidí plavce. Působilo to, jakoby si všichni mysleli, že voda v jezeře je studená. Přitom byla tak příjemná. Ohromující pocit čistoty.

U jezera jsme pobyli ještě pár dní, viděli různé věci. Byl to jeden z největších životních prožitků.

Lyžování nad Lake Tahoe
Určitě bych nedoporučoval vyrazit z Evropy jen tak si zalyžovat na hranici Kalifornie a Nevady k jezeru Lake Tahoe. Ale rozhodně to mohu doporučit každému, kdo se pohybuje v lokalitě San Francisco Bay. Středisko Heavenly Mountain Resort v Lake Tahou South s bezmála stovkou sjezdovek a několika desítkami vleků, na evropské poměry poněkud zastaralými, nabízí celkem paradní poježdění. Mnoho z nich pak úžasný výhled na jezero. Každý zde najde dostatek sjezdovek podle svých schopností a zájmu.

Naprosto ideální podmínky se nabízejí pro rodiny s dětmi. Nejlehčích zelených sjezdovek (v Evropě modrých) je zde sice pomálu, ale ty modré (v Evropě červené) jsou naprosto parádní. Po kratším zaježdění je zvládnou děti s trochou talentu už od čtyř pěti let. Pro tento případ bych určitě bych doporučil sjezdovky Perimeter a Galaxy. Díky naprosto minimálnímu počtu lyžařů tu manšestr vydrží celý den. Navíc při spojení s Big Dipper jde o slušně táhlou projížďku.

Zdatní lyžaři zde také najdou svoje. Zmínil bych sjezdovky Killebrew Canyon, Mott Canyon nebo The Face či Gunbarrel, které navíc nabízejí uchvátný výhled na jezero.

Z hlediska nástupu na slezdovky určitě nejideálnější ubytování nabízejí Marriott Timber Lodge nebo Marriott Grand Residence. Bydleli jsme v prvním z nich. Pro čtyřčlennou rodinu je naprosto dostačující 1 Bedroom Villa. Její součástí je plně vybavená kuchyň s velkou chladničkou, myčkou, pračkou a sušičkou. K ní přináleží obývací pokoj s pohodlnou rozkládací sofa, na které se pohodlně vyspí dva dospělí nebo tři děti. Ložnice nabízí širokou postel a vířivou vanu. Samostatná koupelna se sprchou je dostatečně prostorná. Z hotelových kratochvílí stojí za připomenutí venkovní vyhřívaný bazén a čtyři venkovní oválná jacuzzi. Vše se nachází uprostřed Lodge. Výhodou je, že i při plné obsazenosti, nejsou bazén ani jacuzzi plně vytíženy. To platí i o fittness, kde jsem pobýval většinou zcela osamocen.

Startující gondola do Heavenly se nachází přesně uprostřed mezi Marriott Timber Lodge a Marriott Grand Residence. V zásadě se k ní dá dostat z hotelu v bačkorách. V těsné blízkosti je řada půjčoven lyží a dalšího vybavení. Rozhodně doporučuji udělat rezervaci přes internet a prozkoumat více půjčoven. Je to jednak levnější a což je možná ještě důležitější, člověk se vyhne dlouhými frontám při „náběru“ lyžařského náčiní. Při dobrém počasí jsou fronty samozřejmostí. Při nástupu do gondoly je určitě příjemné, že lyží se ujmou vlekaři a sami je strčí do příslušné přihrádky. Na veškerých sjezdovkách je velmi ochotný a přátelský personál.

Lyžování nad Lake Tahoe je příjemné a zanechá vzpomínku, která má potenciál zůstat dlouho v paměti.

Předcházející článek

Firma s takřka miliardovým obratem hledá investora pro západní expanzi

Následující článek

Vyhazov managementu v přední severomoravské firmě, vysoké ambice majitelů v pozadí