Cestovatelský seriál – Na skleničku v Château Petrus

Za léta našeho vášnivého cestování jsme po světě navštívili nespočet míst, která se nám něčím vryla do paměti. Byly to zapadlé kouty s přírodními úkazy kdesi v Chile, nebo na Novém Zélandu, špičkové hotelové resorty, chalety nebo lodge, famózní restaurace, vinařství, architektonické divy světa, někde třeba i výjimečné obchody. Zpravidla se vyhýbáme klasickým turistickým atrakcím a destinacím. O těch se píše jinde. My se s vámi v cestovatelském seriálu podělíme o 25 tipů, za něž ručíme vlastním vkusem a osobním prožitkem.

Na skleničku v Château Petrus
Zámeček s vinicí nevypadá nějak extra. Je skromnější estetikou i velikostí. Přesto u něj zastavují autobusy turistů, kteří zvědavě pokukují, fotí si nápis na zdi, případně dva protínající se klíče na železné bráně. Přes plot se dívají na vyrovnané řady révy, dovnitř ale nemohou.

V Château Petrus jsou přísní, nejpřísnější v okolí Bordeaux, tohle není žádná atrakce. Pustí k sobě jen pečlivě vybrané návštěvy, skutečné milovníky vína. Máme tu čest, jdeme dovnitř.

Příběh Petrusu netřeba široce rozepisovat. Bývalo to podceňované vinařství, stejně jako celá oblast Pomerolu tak nějak ve stínu slavnějšího Médocu. Trochu pravdy je určitě na tom, že současný věhlas Petrusu pomohl stvořit kritik Robert Parker. Samozřejmě nebýt skvělé práce vlastnické rodiny Moueixových a unikátního složení zdejší půdy, těžko by Parker něco zmohl. Ale on vsadil na tuhle kartu, vinařství věřil, ostatně jako celému Pomerolu, víc než velkým vínům z Médocu. A měl sakramentskou pravdu, což zároveň definitivně proslavilo i jeho samotného.

Už od roku 1982 se Petrus prodává dráž než jakákoliv jiná vína z Bordeaux a poptávka i tak nabídku převyšuje mnohonásobně. Kdyby Moueixovi chtěli, mohli by všechno za děsivé ceny odlifrovat do Číny, ale oni nechtějí. Udržují trh zdravý, pár kousků ročně se dostane třeba i do Česka.

Prošli jsme malou vinici (100 procent Merlot na 11,4 ha), navštívili sklepy střídmě plné vzácných zásob a nakonec ochutnali ročník 2015. I když to bylo víno velmi mladé, mnozí ze skutečných znalců v naší malé skupině, kteří už nějakého toho Petruse vypili, považovali jeho ochutnávku za mimořádný zážitek. Neni divu, hodnocení je stovkové.

Po Petrusu nás prováděl velký sympaťák Olivier Berrouet, syn už penzionovaného výrobního šéfa vinařství Jeana-Clauda Berroueta, za nímž zůstává 45 ročníků parádních vín. Staral se o nás s velkou péčí. Svoji práci miluje a je to znát na každém jeho vyjádření. Olivier vykročil ve stopách slovutného otce bezchybně. Totéž samozřejmě platí o Jeanu-Françoisovi Moueixovi, který Petrus po smrti svého otce Jeana-Pierra v roce 2003 převzal. Řídil ji ale už delší dobu před tím.

Toto napsala letos v únoru Lisa Perrotti-Brown, hlavní Parkerova hodnotitelka pro Bordeaux o Petrusu 2015, kterému udělila maximálně možných 100 bodů:
When I asked winemaker Olivier Berrouet about his greatest challenges in 2015, he replied, “Our biggest challenge is to avoid all the temptations you can have in the vineyard and in the cellar. You can go too far. With our job, if you go too far, you can’t go back. Little steps are best.” His comments eloquently explain the immense pressure of handling a seemingly pressure-less vintage like 2015 in Pomerol. But, with the devil in all the many details that are involved in the pursuit of wine perfection, if anyone has that devil by the horns, it is this incredibly talented young winemaker.

Medium to deep garnet-purple in color, the 2015 Petrus (bottled in mid-July 2017) opens in its own time to reveal crushed black cherries, warm plums, mulberries and cedar chest suggestions with touches of anise, lavender, beef drippings and wild thyme plus a waft of crushed rocks. Medium to full-bodied, it fills the palate with generous, exuberant, wonderfully layered red, black and perfumed blue fruits contrasted beautifully by very ripe, very fine-grained and very firm tannins plus an ethereal line of seamless acid, finishing long and minerally. Olivier Berrouet and his team have knocked it out of the park in 2015. Look for this Pétrus to build and unfold over the next 20 years and confidently cellar this legend for 40+ years.

Předcházející článek

Ještě nedávno robustní podnik skončil v konkurzu

Následující článek

Babišův brojlerový konkurent se trápí