Cestovatelský seriál – Poušť Atacama, nejsušší místo planety

Za léta našeho vášnivého cestování po světě jsme my a naše rodiny navštívili nespočet míst. Byly to zapadlé kouty s přírodními úkazy kdesi v Chile, nebo v Mongolsku či na Novém Zélandu, špičkové hotelové resorty, chalety nebo lodge, famózní restaurace, vinařství, architektonické divy světa, někde třeba i výjimečné obchody. Zpravidla se vyhýbáme klasickým turistickým atrakcím a destinacím. O těch se píše jinde. My se s vámi v cestovatelském seriálu podělíme o 25 tipů, za něž ručíme vlastním vkusem a osobním prožitkem.

Atacama, místo kde NASA testuje přístroje určené pro mise na Mars
Určitě jedním z nejpozoruhodnějších míst, která jsme za dobu našich toulek po světě navštívili, byla chilská poušť Atacama. Tady, v extrémních podmínkách, americká NASA testuje své přístroje určené pro mise na Mars. Při pohledu na zdejší krajinu nám bylo hned jasné proč. Jde o vůbec nejsušší místo na světě.

Atacama se táhne tisíc kilometrů od severní hranice s Peru dolů na jih. Poušť zahrunuje oblasti od dvou tisíc metrů nad mořem až po zhruba 6800 metrů. Díky tomu tu není tak děsivé vedro. Ale sucho je drastické. Bez lahve s vodou se daleko nedojde. V Atacamě je několik význačných vesmírných observatoří. Díky extrémnímu suchu je zde atmosféra průzračná a neruší ji světelný smog.

Základnu pro náš pobyt jsme nalezli v Resortu Alto Atacama, který leží kousek od oázy San Pedro de Atacama. Oáza se nachází ve výšce 2400 metrů nad mořem, cirka sto kilometrů od nejbližšího velkého města Calama.

San Pedro představuje skvělý výchozí bod pro další výlety. Proto tu jsou desítky hotelů a hostelů. Jen jeden z nich je ale opravdu speciální, resort Alto Atacama. Ze San Pedra k němu vede prašná cesta, je také třeba přebrodit kalnou říčku. Nad cestou se klenou zrzavé kopce, připomíná to marťanskou krajinu nebo nějaký western. Vše je zaprášené a vysušené. Za střeženou bránou resortu se ale otevírá jiný svět. Opravdová oáza v poušti, nicméně koncept lodge je v naprostém sepětí s okolní krajinou. Stavby jsou z místního kamene, vše je do ruda, aby to splynulo s okolím. Na pokojích není televize, ani telefon. Princip je, být nerušen. Osvěžující zážitek.

V ceně pobytu v Alto Atacamě je výběr ze zhruba tří desítek výletů na různá roztodivná místa. Let horkovzdušným balonem mezi nimi sice není, ale v resortu zařídí vše potřebné. Auto nás vyvezlo brzy ráno ještě za tmy. Za půl hodiny jsme byli mimo oázu uprostřed pouště, kde nás čekal balon pro osm lidí. Hodinový let, místy až 600 metrů nad zemí, při neměž jsme byli svědky východu slunce nad sopkami lemujícími tuto část pouště, patří k tomu nezapomenutelnému, co jsme v Chile prožili.

Výraznou postavou našeho pobytu v Atacamě byl průvodce Salvador, bývalý reprezentant Chile v házené, a hlavně muž, který svou práci miluje a Atacamu by nevyměnil za žádnou oblast na světě. Jeho zaujatou, živou gestikulaci mám stále před očima. „Vidíš tu krásu,“ rozplýval se nad vrásčitou krajinou nekonečně pouště. „Jak hřbety dinosaurů!“. Vzal nás na roztodivná místa a o všech věděl vždycky něco navíc, že je v Lonely Planet. Třeba u gejzírů El Tatio najednou zastavil a povídá, pojďte, ukážu Vám žábu, tady vždy bývá. A skutečně, pár metrů od cesty potůček a v něm žába. „Ochutnej vodu, krásně minerálová, že?“ Člověk na svém místě.

Jinak Atacama patří mezi nejbohatší lokality v Jižní Americe. Nachází se zde největší světové zásoby mědi a rhenia. Ve velkém se těží také dusičnan sodný, molybden, zlato, stříbro. Státní společnost Codelco je vůbec největším světovým těžařem a zpracovatelem mědi. Její zaměstnanci dostávají na jihoamerické poměry atronomickou mzdu.

Předcházející článek

Majoritáři východočeského koncernu mají zaděláno na velký problém

Následující článek

Location, location, location… za bezmála šest miliard korun

související články