Cestovatelský seriál – Z centra Prahy na kole hned ke kravám a pak do Polabí na portugalské víno

Za léta našeho vášnivého cestování jsme po světě navštívili nespočet míst, která se nám něčím vryla do paměti. Byly to zapadlé kouty s přírodními úkazy kdesi v Chile, nebo na Novém Zélandu, špičkové hotelové resorty, chalety nebo lodge, famózní restaurace, vinařství, architektonické divy světa, někde třeba i výjimečné obchody. Zpravidla se vyhýbáme klasickým turistickým atrakcím a destinacím. O těch se píše jinde. My se s vámi v cestovatelském seriálu podělíme o 25 tipů, za něž ručíme vlastním vkusem a osobním prožitkem.

Z centra Prahy na kole hned ke kravám a pak do Polabí na portugalské víno
Když jste na kole poblíž Václaváku, nezdá se, že byste mohli takřka okamžitě opustit velkoměstský ruch. Ale dá se. My tak s kamarádem začínáme už tradiční cyklovýlet do polabské obce Semice, kde uprostřed polí nečekaně skvěle vaří a servírují dobré víno.

Opletalkou na křižovatku Bulhar to chce nějak přežít, pak už ale auta skoro až do cíle 55 kilometrů dlouhé trasy nepotkáte. Hned nad Bulharem začíná cyklostezka mířící na Vítkov. Na něm si vyšlápnete rozehřívací strmý stoupák na vrchol a přes Ohradu kolem Pražačky pádíte na Balkán. Po cestě lesoparkem ještě jednou zažijete město u Pražských služeb na Spojovací, ale pak už se to stočí do ryzí přírody. Míříte k Hrdlořezům, šlapete kolem Rokytky, minete Hořejší rybník, pak Kyjský rybník, tady, máte-li štěstí, a my ho měli, spatříte ondatry, a najednou Hostavice a u stezky na kraji lesa se pasou krávy. Stále jste v Praze.

Ještě jedna malá nepříjemnost, krátká jízda po rušnější běchovické silnici, než uhnete do Klánovického lesa.

Opravdu parádní cyklostezka začíná za Klánovicemi směrem na Zeleneč, tady to skvěle jede. Za Zelenčem se otevře polabská krajina, pozvolným sjezdem cesta uhání k Lázním Toušeň na soutoku Labe a Jizery, vjedete do Káraného, kde oko potěší architektura slovutné vodárny a už to stočíte na cestu vedoucí po břehu Labe. Když řeku opouštíte na druhé straně od Sedlčánek, vjedete do typických polabských polí plných brambor, ředkviček, ale i nešťastné řepky. Ještě jeden návrat k řece se koná za mostem u Lysé nad Labem a to už se blížíte k samotnému cíli. Tím je po 55 kilometrech nenápadná restaurace Na Jitrách, stranou od hlavního tahu obcí, mezi poli, s tenisovými kurty, rybníčkem plným kaprů a hlavně s výtečnou kuchyní. Otestovali jsme ji v posledním čase třikrát, obsluha a kuchař vždy ochotni improvizovat, skvěle tu připravili naposledy jehněčí, parádní byla taky perlička se šťouchaným bramborem nebo husí játra, pochoutkou mezi předkrmy jsou nakládané syrečky.

Většina personálu je z místních lidí, ze Semic a sousedního Přerova nad Labem jsou i majitelé, manželé Pokorných. Pavel Pokorný je zemědělský byznysmen, jeho firma Bramko (dnes napsaná už na syna) je mimo jiné největší producent ředkviček v Česku. Zároveň podniká i v Portugalsku. Restauraci s tenisem má jako hobby, ale snaží se, aby to byl koníček na profesionální úrovni. Zatím to vychází. Majitelova obliba Portugalska, kde tráví hodně času, se promítá ve vinném lístku. Portugalská vína vévodí zdejšímu podzemnímu a hodně rozsáhlému sklípku.

Předcházející článek

Dvojice českých kapitalistů dá práci čtrnácti stovkám Američanů

Následující článek

Těžké chvíle klasika české private equity scény