Cestovatelský seriál – Za kondory na Cerro Benítez

Za léta našeho vášnivého cestování jsme po světě navštívili nespočet míst, která se nám něčím vryla do paměti. Byly to zapadlé kouty s přírodními úkazy kdesi v Chile, nebo na Novém Zélandu, špičkové hotelové resorty, chalety nebo lodge, famózní restaurace, vinařství, architektonické divy světa, někde třeba i výjimečné obchody. Zpravidla se vyhýbáme klasickým turistickým atrakcím a destinacím. O těch se píše jinde. My se s vámi v cestovatelském seriálu podělíme o 25 tipů, za něž ručíme vlastním vkusem a osobním prožitkem.

Za kondory na Benítezův kopec
V parádním hotelu The Singular Patagonia v Puerto Bories poblíž Puerto Natales jsem pobývali minulý říjen. Jedním ze stěžejním zážitků byl strmý výstup za kondory na horu Cerro Benítez, která je součástí Cerro Torre. Kondor andský patří mezi vůbec největší žijící ptáky. Rozpětí křídel výrazně přesahuje tři metry. Požírač mršin létá až do pěti kilometrů, dožívá se sta let. Podle červeného seznamu ohrožených druhů jde o téměř ohrožený druh.

Výšlap na Cerro Benítez je dlouhý, prudký, ale i pestrý. Nás to nahoru hnalo v tempu vskutku ostrém. V dáli kroužící kondoři za to prostě stáli. Já stoupal poblíž srázu ze skály, což se ukázalo jako nejlepší možné rozhodnutí. Celkem vyčerpaný jsem jsi střihnul krátký odpočinek. A najednou to přišlo. Asi třicet mětrů ode mě přistál majestátní a krásný požírač mršin.

Kondor je docela plachý tvor. Mě se ale podařilo k němu dostat až na jeden dva metry. Na okraji skály, respektive mnohasetmetrového srázu, to byl jedinečný zážitek. Prý to vypadalo, že si s ptákem povídám. Po zhruba dvaceti minutách se na mě mohutně zadíval, stočil a vzlétl. Už nikdy se nám později nepodařilo navázat tak blízký kontakt.

Pobyt na Cerro Benítez je spíše nebezpečný než bezpečný. Na vrcholové planince síla větru vysoce přesahuje 100 kilometrů v hodině. Při druhém výšlapu nás málem sfoukla vichřice. Pokud se ještě někdy vydám do Patagonie, Benítezův kopec ale určitě nevynechám. Doporučuji každému. Kondoři, monumentální výhled, vichřice, nebezpečná blízkost srázu, zvláštní osamělost. To za několika set patrový výstup rozhodně stojí.

Předcházející článek

Jihomoravský průmyslník vydělal za posledních deset let v čistém rovné dvě miliardy

Následující článek

Francouzský koncern kupuje za miliardy od českého kapitalisty jeho energetické zdroje