Cestovatelský seriál – Za LeBronem Jamesem do New Yorku/Kalifornie

Za léta našeho vášnivého cestování jsme po světě navštívili nespočet míst, která se nám něčím vryla do paměti. Byly to zapadlé kouty s přírodními úkazy kdesi v Chile, nebo na Novém Zélandu, špičkové hotelové resorty, chalety nebo lodge, famózní restaurace, vinařství, architektonické divy světa, někde třeba i výjimečné obchody. Zpravidla se vyhýbáme klasickým turistickým atrakcím a destinacím. O těch se píše jinde. My se s vámi v cestovatelském seriálu podělíme o 25 tipů, za něž ručíme vlastním vkusem a osobním prožitkem.

Za LeBronem Jamesem do newyorské Madison Square Garden
Řekli jsme si, když New York, tak Madison Square Garden. Když Madison Square Garden, tak basket. A když basket, tak LeBron James. A tak jsme sehnali dlouho dopředu lístky a v pondělní večer 9. dubna vyrazili na utkání New York Knicks a Cleveland Cavaliers. Knicks jsou typický newyorský klub. Velký rozpočet i ambice, bídné výsledky. Letos se nedostali ani do play off, tohle bylo jedno z jejich posledních vystoupení. I proto jsme měli pocit, že většina lidí, která se v houfu spolu s námi valila k hale po 8. Avenue, mluvila jen o Jamesovi, přezdívanému King.

Čtvrtá řada u palubovky, kterou jsme se pyšnili a za kterou jsme také zaplatili pořádný balík (téměř 5 tisíc dolarů za dva lístky), je trochu chyták. Hezky jsme se dlouho před začátkem usadili na svá místa a sledovali cvrkot. Kolem se usazovaly pozoruhodné newyorské postavy. Kravaťáci z Wall Street, extravagantně oháknutí umělci či kdo, rappeři, modelky. A pak taky jedna vcelku roztomilá židovská rodina, táta s malými syny, všichni s jarmulkami, a zrovna ti si to namířili k našim místům. Ano, byla to jejich sedadla, ještě mnohem dražší než ta naše. Trik je v tom, že první dvě řady se nepočítají, to jsou takzvané celebrity rows, řady pro slavné podporovatele klubu. Takže jsme se přesunuli do šesté řady…

Knicks prohráli, mohl za to James. Nejsledovanější sportovec západní polokoule se vymykal úplně vším, a hala mu aplaudovala. Taky rappeři s modelkami v prvních řadách byli u vytržení. Po konci utkání se to všechno promísilo, hráči zůstali na palubovce, plácali se a objímali s rappery, líbali s modelkami, lidi se s nimi fotili, show must go on.

Zhruba o měsíc později James rozcupoval do té doby dominantní Raptory z Toronta 4:0 na zápasy v play off. Závěrečný moment z třetího utkání (5. května), kdy za nerozhodnutého stavu vzal pár vteřin před koncem míč, aby s ním doběhl pod soupeřův koš a naprosto nepravděpodobným pohybem do něj zavěsil se závěrečnou sirénou vítězný koš, jen podtrhl skutečnost, že není v žádném kolektivním sportu srovnatelná postava, která by tak vyčívala nad ostatními. Ale ani on nedokázal porazit Golden State Warriors. Jeho Cleveland ve finálové sérii s oaklandskými borci prohrál 4:0 na zápasy.

Prosinec 2015
Sehnat dobré lístky na zápas Golden State Warriors proti Cleveland Cavaliers, v současné době dvou nejlepších týmu basketbalové NBA, je v posledních letech samo o sobě celkem událost. Nám se to krátce před odletem do San Franciska v prosinci 2015 povedlo. Zápas v oaklandské Oracle Areně proběhl 25. prosince. Devátá řada uprostřed oproti lavičkám obou týmu slibovala parádní podívanou.

Zápas v žádném případě nezklamal, Warriors po 48 minutách čistého času vyhráli 89 ku 83. Rozhodl jejich vyrovnanější tým. Největším zážitkem ale rozhodně bylo sledovat pohyb a hru krále LeBrona. Hrající legenda dala nejvíc bodů a v pomyslném souboji porazila poněkud nudného lídra válečníků Stephena Curryho. Dva lístky nás přišly na bezmála 2500 dolarů. Vydané pěníze považujeme za velmi dobrou investici.

V základní sezóně LeBron James dosud zaznamenal 31 038 bodů, což ho řadí na sedmé místo historické tabulky nejlepších střelců NBA. V nadcházející sezóně předstihne Dirka Nowitzkého, Wilta Chamberlaina a Michaela Jordana. V další sezóně, pokud mu zdraví vydrží, Kobe Bryanta. V sezóně 2020/2021 Karla Maloneho a ve 2021/2022 Kareema Abdul-Jabbara, který dosáhl 38 387 bodů.

Předcházející článek

Obavy poněkud zmatených Němců z českého miliardáře

Následující článek

Konečně doma, velká moravská firma míří k logickému vlastníkovi