Energetický problém zeměkoule vyřešen

Zdá se, že můžeme zahodit energetické koncepce, zapálit si cigáro a těšit se na zlaté časy. Problém zeměkoule je vyřešen, zemní plyn bude zdarma. Včerejší výrazný pokles ceny na komoditní burze byl zase jen jeden z mnoha v řadě. Možná bude někdo na Ukrajině dále spekulovat, že vynásobí nulovou cenu za plyn koeficientem za tranzit, vydělá a ještě bude popichovat. Stejně mu vynásobením nuly vyjde zase nula. S Ukrajinou je to legrace, ale s tím cigárem trochu opatrně. Nedávno bouchla plynová elektrárna před dokončením ve státě Connecticut. Ztráty, kromě těch nevyčíslitelných, lidských, byly obrovské.

Nevím, jak úspěšní budou ti, kteří volají po navázání ceny plynu na cenu ropy. Zatím to vypadá, že plyn je ve srovnání s ropou něco jako odpad. Lidé v okolí velkých továren kdysi říkali teplu z kombinované výroby elektřiny a tepla s oblibou „odpadní teplo“, cena tomu nahrávala. Když se dostal na sídlištích gigajoule v horké vodě na dnešní úrovně, tak i ti největší zastánci „odpadního tepla“ pochopili, že se pracně vyrábí.

Plyn z břidlicových hornin a euforie, že se bude těžit na věky, může mít jistý podíl na dnešní nízké ceně zemního plynu. Technologicky lze i v problematických podmínkách plyn z břidlic dostat na povrch. Zásoby plynu neklesají, jeho produkce je obrovská a cena komodity padá. Někteří už potichu a rychle staví elektrárny na plyn, jiní potichu a rychle škrtají investice do těžby plynu, s výjimkou těžby z břidlic, tam mnozí zaspali.

Plyn z břidlic je velice zajímavý, ale bude to jako vždy, objeví se řada problémů, které jeho využití začnou komplikovat. Zdánlivě neškodné, environmentální a smysluplné jsou i geotermální elektrárny. Když začnete odebírat ze země velké množství energie v horké vodě nebo páře, může se stát, že elektrárnu zastaví geologové. Někde byla narušena rovnováha a hrozí větší problém než lokální ztráta elektrárny. Příroda se nenechá podojit rychlejším tempem, než sama dovolí.

Cena zemního plynu bude klesat dále, než se trend otočí. To už budou mít velcí hráči nakoupeno.
František Heczko

Předcházející článek

Topolánek na výslechu u protikorupční policie

Následující článek

Konečná & Klaus & Šafář & Zacha