Jen trouba kupuje jaderný blok podle již pracujícího

Je fakt, že i něco podobného jsem viděl. Bylo to v Pakistánu na JE Chasma. Tam Číňané postavili to, co už v Číně běželo. Dokonce „opráskli“ i protokoly z čínského fungujícího bloku a jenom je podepsala jiná sestava lidí. Když jsem chtěl naměřená data ze zkoušek jako důkazy, málem mě zbili, přestože jsem byl členem mezinárodního týmu IAEA.

Takovou elektrárnu nechci. Od okamžiku rozhodnutí o dodavateli (hlavně rozhodnutí o typu jaderného ostrova) do vyvedení bloku na plný výkon uběhne nejméně 8 až 10 let. Já, jako občan, chci, aby se v nových jaderných blocích projevily, ve většině, ještě i další poznatky nasbírané z již provozovaných bloků. Nikoliv v duchu přeprojektování všeho možného jak tomu bylo u ETE 1,2 (i to se zvládlo), ale zapracování nových poznatků do DNA jaderného bloku, který pojede v Česku, pevně věřím, dalších 60 let.

Ani jeden z uchazečů trouba není. Všichni nabízí logické technické pokračování technologií, které jsou provozem ověřené a na vynikající technické úrovni. Řada odborníků v ČEZ a v organizacích kolem ČEZ, které se našem jaderném programu podílejí již desítky let, taky nejsou troubové. Dopadne to jako vždy, dodělávání a dolaďování tak složitých technologií budou mít v ruce naši inženýři a odborníci a ti si tím budou umět poradit. Máme na co navázat a máme být na co hrdí. Kdo nemá na co navázat a nezná, může trouba být.

A nebojím se ani o financování této stavby, daleko větší brzdy budou na politickém jevišti, ekologickém jevišti a všude jinde, kde se dá jedním broukem nebo vážkou zvrátit rozumnou energetickou cestu Česka a ještě se zviditelnit. Roky to všude hlásám, že Temelín nebude dostavovat ČEZ sám a tak to bude. ČEZ bude zájemce o podíl nebo spolufinancování jednou ještě odhánět.

To že Beneš z ČEZ, zmocněnec Bartuška nebo vláda uvidí jeden z nabízených bloků v provozu má asi takovou cenu, jako kdybych já stál s dalekohledem u Bajkonuru nebo Kennedyho mysu a podle startu rakety se rozhodoval, kterou raketu nebo raketoplán si v Česku pořídíme. Je to totálně matoucí a směšný požadavek. Takto se u tak složitých technologií nerozhoduje, a pokud ano, tak to dělají ti, kteří nemají zkušenosti, invenci a potenciál, aby si s takovou technologii poradili. A to v Česku ještě neplatí.
František Heczko

Reakce na článek: Další předzápas o dostavbu Temelína: Westinghouse – Metrostav, ČESKÁ POZICE, Čestmír Klos, 30.1.2012 http://www.ceskapozice.cz/byznys/energetika/dalsi-predzapas-o-dostavbu-temelina-westinghouse-%E2%80%93-metrostav

Předcházející článek

Jen blbec nemění názory

Následující článek

Jeden starý dopis