Ještě k roku 2011

K těm 5 věcem lze pro rok 2011 přidat toto: další dluhové problémy v eurozoně, měnový boj dolar vers. euro, kde obě měny jsou v háji, ale dolar bude vyhrávat, otevření nůžek mezi Německem a zbytkem EU, další pokles spotřeby a nárůst nezaměstnanosti (v ČR i v EU), odchod některých dodavatelů automotive z ČR i z Evropy, velké úpadky ve zpracovatelském průmyslu, zvýšení intenzity ochranářských opatření u asijských zemí, včetně Číny, další umělá ropná krize, ve druhé polovině roku možná silná inflační tendence vlivem zdražování potravin a energií, další pokles spotřeby aut, zesílení tlaků na ukončení měnové unie, první hlasy upozorňující na možnost ukončení projektu EU, nekončící nízká spotřeba v realitním trhu.

V oblasti české politiky bude rok 2011 rokem prozření: současná koalice nemá řešení nízké efektivity státní a veřejné správy, nemá řešení v boji proti korupci a v roce 2011 hrozí její rozpad. Tlak na ukončení koalice se bude horšící ekonomickou situací ČR stupňovat. Účetní škrty šéfa vlády Kalouska podvážou růst ČR pod 0,5 % HDP, ve druhé polovině roku, resp. od září se může HDP pohybovat kolem 0 % vlivem další vlny nezaměstnaných. Vláda přinese další omezující balíčky v podobě vyšších daní.

Rok 2011 bude rokem hledání prostoru pro spekulativní investice, hrozí další zlaté bubliny i jiných komodit, bude rokem zvyšování cen obecně všeho, nejvíce potravin, ke konci roku energií, bude rokem fúzí a konců firem, EU hrozí invazivní kapitál především z čínských a blízkovýchodních zdrojů, rokem vysoké nezaměstnanosti a prohlubování problémů v EU.

Bude nesmírně zajímavé sledovat, jak se s fiskálními problémy a měnovými povinnostmi popere v roce 2011 Slovensko, nebál bych se hlasitých úvah o vystoupení z měnové unie nebo z EU (tyto hlasy na Slovensku jsou a jsou hlasité). ČR bude táhnout dolů vyšší nezaměstnanost především ze zpracovatelského průmyslu, ze škol (končí silné ročníky) a hlavně: stavebnictví se zbaví posledních alokovaných lidských zdrojů. Žádný racionální důvod ke změně zde není, proto je tato úvaha vysoce pravděpodobná.
Robert Masarovič, robert.masarovic@email.cz

Předcházející článek

Odvahu, veselou mysl a pevné zdraví přeje všem svým čtenářům a příznivcům motejlek.com

Následující článek

Plašil, Šimek a Fabík kupují od ruské skupiny velkého výrobce horizontálních fréz a soustruhů