Proč Temelín vyrábí po deseti letech provozu stále méně elektřiny než starší a menší Dukovany

V první řadě tu máme „nedisponibilitu“ Dukovan (EDU) a Temelína (ETE). V plánovaných odstávkách měla ETE v harmonogramech pro rok 2010 dost dlouhé čáry a jsou to čáry 1000 MW bloku, který stál a nevyráběl. Největší váhu na nedisponibilitu mají odstávky na výměnu paliva, respektive odstávky pro nějaké úpravy a rekonstrukce zařízení. Dále je dobré si uvědomit, že EDU postupně zvyšuje instalované výkony bloků modernizacemi a dřívějších 440 MW hrubého je dnes na 3. a 4. bloku 500 MW hrubého. Ještě bych se dala porovnat vlastní spotřeba bloku ETE a EDU – kdo je na tom lépe. Ale to není rozhodující.

Rozhodující je, že 440-cítky jsou jednodušší. Asi byly udělány lépe a provozují se snadněji než bloky 1000 MW. Je to dáno konstrukcí aktivní zóny reaktoru, konstrukcí reaktoru a konstrukcí chladících smyček, je to jak
jezdit s dobrou Octavií nebo nějakým živým Maserati – praktičtější je stará dobrá Octavia. To potvrdí i operátoři, kteří měli možnost jezdit s reaktorem 440 a pak 1000 MW, je to fakt úplně jiná jízda s reaktorem, úplně jiná jízda s celým blokem (jeden reaktor a dvě turbíny po 220 až 250 MW versus jeden reaktor a jedna turbína 1000 MW). Kdybych byl hlavním architektem ETE, tak tam dám dvě turbíny po 500 MW a celá řada průserů mohla končit odstavením pouze jedné turbíny, atd, atd.

Vždy jsem byl zastáncem tlakovodních reaktorů (PWR) před varnými (BWR). PWR mají mnohé výhody oproti BWR. Dnes je mi ale docela líto, že o 3. a 4. blok ETE se neuchází žádný BWR. Naprostá technologická špička je dnes ESBWR – reaktor chladí fyzika – přirozená cirkulace – ani nepotřebují cirkulační pumpy na reaktor pro normální provoz!!!. Naprosto pasivní bezpečnost a naprosté upřednostnění fyzikálních principů před tím, co vymyslí člověk.
František Heczko

Předcházející článek

Klause vábí těžké váhy

Následující článek

Radovan Vítek koupí pohledávky za Sazkou od J&T Banky, domluvil se na tom Patrikem Tkáčem