Proud z atomu v každém domu

Asi takto lze z polštiny volně přeložit návrh plakátu, který má v ruce Hanna Trojanowská, zmocněnkyně polské vlády pro přípravu nových jaderných kapacit. V Praze na ČVUT ji mohly potkávat ročníky blízké roku 1958. Billboardy typu „My nekouříme“ s obrázkem dohasínající cigarety, jsme potkávali u dálnic a propagovaly počínání ČEZ v našich uhelných elektrárnách. Je to zodpovědný přístup. Lidé vnímají energetickou politiku víc, než si myslíme a nemusí to ani znamenat, že jí rozumí. Výpady Warrena Buffetta na téma „jak jsou ty jaderné elektrárny drahé“, v době kdy dělal „good deal“ s Constellation Energy, ustaly jeho nákupem železnice v ceně asi šesti Temelínů.

Hanně Trojanowské není co závidět. Torzo jaderné elektrárny Żarnowiec dodnes připomíná nevydařený černobylský experiment. Síla polského uhlí, v kombinaci s experimenty na poli obnovitelných zdrojů, bude velká. Jaderní predátoři však také nespí, od Paříže až po Paříž. Někdo si mohl myslet, že premiér Donald Tusk použije jádro v prezidentských volbách jako jedno předvolební mávátko. Včera však prohlásil, že bude raději pokračovat v realizaci ambiciózních plánů Polska jako premiér.

Polsko se v případě nových jaderných kapacit určitě vydá cestou hledání nějakých Buffettů, těch, kteří ví proč je to tak drahé a kteří ví, že jádro se bude vyplácet čím dál tím víc. Víc než železnice nebo jiné zdroje energie. Jaderný blok typu PWR (Pressurized Water Reactor) bude lídrem i v případě, že z měrných nákladů na výrobu elektřiny u zdrojů na fosilní paliva vyhodíme náklady na odpustky za CO2.

Třeba to bude v Polsku jako s těmi kapkami vody – když kapou, vykapou i do kamene díru. Dnes jsme se dozvěděli, že ČEZ oprášil gigantické plány. Brno chce vyhřívat teplem z jaderné elektrárny v Dukovanech. Tyto kapky začaly kapat v sedmdesátých letech minulého tisíciletí. Takže, proud z atomu v každém domu, a někde i teplo.
František Heczko, freelancer, AF-Colenco

Předcházející článek

Mezi největšími minoritními akcionáři ČEZ se objevily Dodge & Cox a Mondrian, posiluje norská centrální banka

Následující článek

Firmy Gucci, Armani, Red Bull a Puma se pustily do Romana Lazaryshyna