Technologický skok od EDU a ETE k ESBWR

V článku, který na první pohled mluvil o něčem úplně jiném, jsem dostal chuť „trochu si rýpnout“ do jakéhosi „tabu pro české jádro“ a chuť povytáhnout na světlo českého webu technologii BWR až po, dle mého názoru absolutní špičku, ESBWR.

Neustále poplašné zprávy o bankách, měnách a finančních krizích, dle mého názoru brzy, vystřídají normální zprávy a svět se bude zase posouvat nahoru o jedno technologické, cyklické kolečko. Vyhrávat bude ten, kdo si to včas uvědomil.

Ano, transport velkých technologických celků je problém, vždy byl, vždy bude a technici a kormidelníci průmyslu jsou placeni i za to, aby podobné problémy řešili. Ano, doprava obrovské nádoby reaktoru, která má průměr přes 7 metrů a délku přes 27 metrů s hmotností nádoby, která ještě nikdy nebyla vyrobena, ale bude mít přes tisíc tun, je velkou výzvou. Velkou výzvou je i to, že blok ESBWR nepotřebuje parogenerátory (u AP1000 a EPR ještě větší problém s transportem než s nádobou rektoru), nepotřebuje kompenzátor objemu, nepotřebuje hlavní cirkulační čerpadla, rezervní dieselgenerátory a nepotřebuje ani spoustu potrubí v tzv. „jaderném ostrovu“. Kdo dostane reaktorovou nádobu pro ESBWR na staveniště, získá navíc o jeden řád nižší rizika poškození aktivní zóny než dnešní lídři v PWR.

Že má ESBWR před sebou ještě dlouhou cestu, je zřejmé, ČEZ s ETE 3,4 také. Kdyby „virtuálně“ byla Škoda JS vítězem tendru a měla dodat dvě reaktorové nádoby pro ESBWR na ETE 3,4, tak se vsadím, že by veškeré problémy vyřešili. Jestliže může španělská ENSA (Equipos Nucleares SA) z výkovků od Japan Steel Works vyrobit reaktorovou nádobu pro ESBWR v halách ve Španělsku, tak věřte tomu, že by to uměla Škoda JS přímo v lokalitě ETE i za cenu účelově postavené manufaktury.

Inženýr Pavel Pavel, který zvládl principy přemísťování soch na Velikonočních ostrovech, pomáhal stěhovat tuny železných skříní od firmy Westinghouse na ETE 1, 2. Často v prostorách, kde měl jenom milimetry volného místa na manipulaci. Určitě by nám pomohl i na stavbě ETE 3, 4.
František Heczko

EDU Jaderná elektrárna Dukovany
ETE Jaderná elektrárna Temelín

Předcházející článek

Průtokový ohřívač miliardářů – plzeňskou Škodou jich prošlo dobrých devět

Následující článek

Martin Ulčák není reálný zachránce Sazky, je to jenom žoldák za provizi