Trio stále odříznuto od „svých“ stovek milionů korun

Společnost REN Power CZ zastřešuje tucet českých solárních a větrných zdrojů o celkovém instalovaném výkonu 54 megawattů někdejších uhlobaronů Vasila Bobely a Petra Pudila, později k nim přibyl i lobbista Jan Dobrovský. V minulých letech podnik, do kterého bylo investováno kolem 3,5 miliard korun, solidně vydělával, předloni se to změnilo. Hospodaření dramaticky ovlivnil zásah policie a státního zastupitelství.

Jde o vyšetřování trestné činnosti, ke které mělo dojít při výstavbě/zprovoznění poměrně velké fotovoltaické elektrárny Zašová. Policie firmě obstavila/zablokovala pět účtů do celkové výše 529 milionů korun. Na začátku loňského června represivní orgán státu převedl prostředky na jediný účet, k němuž společnost nemá dispoziční právo. REN Power CZ na toto vytvořila rezervu ve výši 565 milionů korun. Trestní stíhání se týka udělení licence na výrobu elektřiny v roce 2010.

A to není všechno. Na základě policejního usnesení z července 2018 je část budoucích pohledávek firmy za státem vlastněnou společnosti OTE vzniklých dodávkou elektřiny FVE Zašová zajištěna tak, že část zeleného bonusu, která odpovídá rozdílu mezi zeleným bonusem pro solární elektrárny uvedené do provozu v roce 2011 a zeleným bonusem pro solární elektrárny uvedené do provozu v roce 2010, je zasílána na policejní účet. Ke konci roku 2019 šlo o 109 milionů korun.

Díky výše zmíněnému společnost předloni vykázala ztrátu 305 milionů korun. Dále nebyla schopna uhradit splátku úvěru vůči ČSOB, čímž porušila podmínky úvěru. ČSOB následně poměrně výrazně zdražila cenu poskytnutých peněz. A nejen, to. Všechny dlouhodobé úvěry ve výši 1,9 miliardy korun byly převedeny na krátkodobé. Banka loni podmínky změkčila a úvěry protáhla na delší období. Ren Power zároveň v roce 2019 snížila svů dluh vůči ČSOB o více než 200 milionů na 1,68 miliardy korun. Podařilo se jí také vygenerovat zisk po zdanění ve výši 212 milionů korun.

Společnost má ale trablí povícero. Další se týká dostavby větrné elektrárny Červený kopec, kdy stavební úřady na základě rozhodnutí Nejvyššího správního soudu musely zahájit řízení o odstranění stavby. Řízení byla přerušena, protože firma podala žádost o dodatečná povolení stavby. Situace kolem Covidu-19 projednávání pozdržela. Také je tu vládní návrh novely zákona, z něhož vyplývá nižší akceptovatelná vnitřní výnosová procenta (IRR) provozu fotovoltaických a větrných elektráren.

Více k podnikání Bobely, Pudila a Dobrovského ZDE.

Předcházející článek

Český privátní kapitál věří call centrům, přidává další akvizici

Následující článek

Rodina ministra české vlády na nákupech, lovila v potravinářství