Epochální kauza Jukos u konce, Něvzlin před branami velkého bohatství

V pondělí bude v Londýně oznámen výsledek arbitrážního sporu mezi někdejšími akcionáři bývalého ruského ropného kolosu Jukos a Ruskou federací, která jim ho ukradla a majetek vložilo do státem kontrolované Rosněfti. Jde o náhradu škody v maximální výši 114 miliard dolarů. Emigrant/uprchlík do Izraele Leonid Něvzlin, který držel 67 procent ovládající firmy GML, se nejspíš dočká velké satisfakce.

Deset let trvala právní bitva mezi GML a Ruskem. Nyní je u konce, GML a její právníci z Shearman & Sterling svolali na pondělí do Londýna tiskovou konferenci, na níž oznámí rozhodnutí haagského arbitrážního tribunálu. Z jejich pozvánky je zřejmé, že jde jen o to, jak velkou část z nárokovaných 114 miliard dolarů bude muset Rusko zaplatit. Ruská strana, zastoupená mezi jinými právníky z Cleary Gottlieb Steen & Hamilton a Baker Botts zatím mlčí.

Jukos byl perlou skupiny Menatep Group, kterou kontroloval na Sibiři dlouhá léta vězňený Michal Chodorkovskij. Jeho společníky byli vězněný Platon Lebeděv, zatčený Vasilij Šachnovský. Dále pak již zmíněný Něvzlin, Michail Brudno a Vladimír Dubov. Tato trojice uprchla před zatčením do Izraele. Pokud by Jukos nebyl ukraden, je velký předpoklad, že dnes by patřil mezi největší světové petrolejářské koncerny a jeho hodnota by se pohybovala někde nad hranicí 200 miliard dolarů.
-pes,mot-

Předcházející článek

Dělníci turismu z TMR se v Česku ucházejí o další areál

Následující článek

Dobře utajená rezignace předsedy představenstva Českého Aeroholdingu