Sokolovská uhelná má rekordní zisk. Aby ho udržela, omezí dodávky uhlí konkurenčním výrobcům elektrické energie. Z trhu zmizí miliony tun

Nejmenší tuzemská hnědouhelná těžební společnost počítá, že její loňský zisk by mohl překročit rok 2007, kdy Sokolovská uhelná vydělala rekordních 1,56 miliardy korun po zdanění. Uvádějí to firemní webové stránky. Podle nich za velmi dobrými čísly stojí provozování vlastní elektrárny ve Vřesové, která mnohem lépe zhodnocuje vytěžené uhlí.

Firma dnes disponuje rezervami hnědého uhlí ve výši zhruba 180 milionů tun. Prolomení limitů je nemožné. Při stávající výši těžby by jí zásoby vydržely ještě 17 let. Sokolovská uhelná se proto rozhodla k poměrně radikálnímu snížení dobyvatelské činnosti. Do tří let by se chtěla dostat na roční úroveň těžby kolem osmi milionů tun. V roce 2008 vykutala zhruba deset a půl milionů tun.

Se snížením těžby dojde k poměrně radikálnímu poklesu dodávek některým současným odběratelům. „…asi dojde k omezení prodeje uhlí našim konkurentům při výrobě elektrické energie,“ nechal se slyšet na webových stránkách Sokolovské uhelné Jaroslav Rokos, ekonomický ředitel a spolumajitel těžební společnosti. Firma bude naopak posilovat dodávky do Vřesové. Z trhu by tak mohly ročně zmizet tři až čtyři miliony tun hnědého uhlí. V případě čtyř milionů to představuje osm procent celkové těžby v České republice za celý rok 2007. Pokud nedojde k prolomení těžebních limitů v severních Čechách, cena hnědého uhlí poroste.

Sokolovská uhelná je dnes díky zdroji Vřesová (paroplynová a tepelná elektrárna) po energetickém holdingu ČEZ druhým největším tuzemským výrobcem elektrické energie. Největším akcionářem firmy je její šéf František Štěpánek, jemuž patří 40 procent. O zbytek se rovným dílem dělí Jaroslav Rokos a Jan Kroužecký.

-mot-

Předcházející článek

Jednačtyřicetiletý František Studénka jednoznačně míří mezi nejúspěšnější tuzemské průmyslníky

Následující článek

Eco-Invest Milana Fiľa čistí svoje masokombináty