Agent-verbíř přichází z Čech

Zatímco české výzvědné služby hledali špiony mezi ruskými diplomaty a novináři, byl v Česku za podpory Zahraniční výzvědné služby Ruské federace (ZVS) a osobně expremiéra Michaila Fradkova, který v současnosti ZVS vede, natočen televizní film „Verbíř“. „Jde o příběh sovětského špiona, absolventa Karlovy univerzity Dmitrije Bystroletova, nezákonného syna hraběte Alexandra Tolstého, bratra spisovatele Alexeje Tolstého. Právě Bystroletov byl tím, kdo zverboval slavnou „cambridgeskou čtyřku“ v čele s Kimem Philbym“, řekl k obsahu filmu režisér a zároveň představitel hlavní role Valerij Nikolajev.

Dmitrij Bystroletov se do Československa dostal po ruské revoluci. Začal studovat medicínu na Bratislavské univerzitě, pak přešel na Karlovu univerzitu, taktéž na medicínu. Nakonec ale promoval v roce 1928 na právnické fakultě UK. Pracoval jako zpravodaj na sovětském obchodním zastupitelstvu v Praze, pak v Evropě, Africe a Jižní Americe. V září roku 1938 byl zatčen v SSSR pro podezření ze špionáže a strávil v Gulagu osmnáct let. Zemřel roku 1975 v Moskvě.

Jeho první ženou byla československá občanka Iolanta Milena. Ve filmu si v její roli zahraje Jana Bernášková (kadeřnice Betty ze seriálu Ulice).

Herec Valerij Nikolajev je jednou z největších hvězd dnešního ruského filmu, student doyena ruské kinematografie a divadla Olega Tabakova a jeden z mála ruských herců, kteří se dokázali prosadit v Hollywoodu – hral ve filmech Philipa Noyceho „Svatý “, Olivera Stoneho “U-Turn“ a Stevena Spielberga „Terminal“.

Natáčení filmu Verbíř probíhalo v Praze a severních Čechách. Na televizní obrazovce by se měl objevit v říjnu 2010.
Pro motejlek.com Natálie Sudlianková, Pražský telegraf

Předcházející článek

Radovan Vítek o víkendu hostí: a) kongres ODS nebo za b) celorepublikový sraz mafiánů?

Následující článek

Selský rozum a idealismus