Akcie majitele TV Nova kolabují. Hodnota CETV se od loňského května propadla o více než 92 procent

Pád akcií bermudské společnosti Central European Media Enterprises (CETV) na americkém Nasdaqu je hrozivý a předčil veškeré předpovědi a doporučení. Dnes ztratily dalších téměř 14 procent a propadly na šestileté minimum. Na světě momentálně neexistuje jiná televizní skupina podobné velikosti, která by v posledním roce tolik krvácela. Zatímco televizní firmy obchodované na NYSE a Nasdaqu za posledních 250 dní v průměru ztratily 45 procent, CETV přišla o více než 90 procent tržní kapitalizace. Ze 110 dolarů se zřítily na 8,16 dolarů. Během dne se dokonce pohybovaly těsně nad hranicí 7,70 USD.  

Podobný vývoj je charakteristický pro společnosti, které jsou obvykle nuceny požádat o ochranu před věřiteli (zbankrotovaly). V souvislosti s CETV podobné úvahy dosud zaznamenány nebyly.

Propad je natolik enormní, že jej není možné svádět pouze na globální hospodářskou mizérii, s níž souvisí omezení reklamních výdajů klíčových inzerentů. V případě CETV je problémů celá řada. Jde například o pasivní a přeplácený management, kontrole se vymykající náklady, dlouhodobé „nepřátelství“ vůči akcionářům (firma nevyplácí dividendy, nevykupuje vlastní akcie).

CETV vlastní televizní stanice v České republice, Rumunsku, Chorvatsku, Bulharsku, Slovinsku, Slovensku a na Ukrajině. Klíčové aktivum představuje česká dcera CET 21, která provozuje stanici TV Nova. CETV ji převzala v roce 2004, kdy za 85 procent firmy zaplatila téměř 650 milionů dolarů. Aktuální tržní kapitalizace společnosti dosahuje výše 294 milionů dolarů. Akcie CETV jsou obchodovány na Nasdaqu a na pražské burze.

-mot-

Investiční doporučení na akcie CETV v posledních 3 měsících

firma                    cílová cena v USD

Goldman Sachs         11,6

Citigroup                  50

UniCredit                  22

Merrill Lynch             12

KBC/Patria                27,8

Nomura Securities     61,2

JPMorgan                 23

Autor článku je akcionářem CETV

Předcházející článek

ČNB snížila klíčovou úrokou sazbu, pomůže to?

Následující článek

Před čtyřmi měsíci navždy odešel miliardář Marian Šufliarsky