Albánci už zbrojí proti ČEZ, právníkům na začátek připravili 900 tisíc eur

Albánská vláda vyčlenila z rozpočtu 900 tisíc eur pro francouzskou právní kancelář Derains & Gharavi na přípravu obhajoby v očekávané arbitráži s českou energetickou skupinou ČEZ. Relativně mladá firma, založená teprve v roce 2009, se specializuje na arbitráže a už si vysloužila jisté mezinárodní ostruhy. V roce 2010 vyhrála arbitráž pro Turecko, po němž holandsko-jordánský investor Saba Fakes požadoval 18 miliard dolarů za zmařenou investici do telekomunikací. Rok na to uspěla také v případu Joseph Lemir vs. Ukrajina. Pro amerického investora vyhrála 9,5 milionu dolarů.

ČEZ, tradičně zastupovaný kanceláří Weil, Gotshal & Manges, zatím arbitráž teprve chystá. Není ještě jisté, kde ji podá a jaká bude vymáhaná částka za zmařenou investici. Podle člena představenstva ČEZ Tomáše Pleskače se rozhodne do půlky dubna. Nejpravděpodobnějším místem by měl být Londýn a suma kolem 200 milionů eur.

Albánský Energetický regulační úřad v lednu uvalil na albánskou dceřinou distribuční firmu CEZ Shpërndarje, v níž ČEZ drží 76 procent, nucenou správu a odebral jí licenci.
-pes-

Předcházející článek

Co všechno se může stát – napsáno na konci ledna

Následující článek

Kdo nakonec ovládne skupinu Czech Coal