Algoritmický obchodník s deriváty RSJ chce obsadit také akciové trhy

I přes stagnaci či spíš úbytek likvidity na derivátových a komoditních burzách v Chicagu, Londýně a Frankfurtu, udržel jejich český účastník RSJ výsledky z předešlého roku. Jeden z největších vysokorychlostních či přesněji algoritmických obchodníků s deriváty na světě ve svých mauricijských fondech, skrz něž na burzách obchoduje, obhospodařoval i loni přes čtyři miliardy korun a uskutečnil přes čtvrt miliardy derivátových kontraktů. V sílící konkurenci ale hledá další cesty rozvoje.

„Máme velké plány na další tři roky. Předpokládáme, že třeba swapy a vůbec mnoho věcí, které se obchodují na mezibankovním OTC trhu, by mohly přijít na transparentní burzovní trhy. Toho bychom se rádi účastnili. Chtěli bychom se také více věnovat komoditám, ropě, plynu, které děláme nyní jen okrajově. A především bychom chtěli, ne tedy ještě tento rok, ale už příští, vstoupit jako market maker na akciové trhy. To by znamenalo zdvojnásobení velikosti RSJ jako asset managera. Nyní máme 65 zaměstnanců,“ řekl předseda představenstva a vlastník 12,7 procent RSJ Libor Winkler v rozhovoru pro motejlek.tv.

Smělé plány může zhatit snaha politiků výrazně regulovat, potažmo dokonce zakázat vysokorychlostní počítačové obchodování na burzách. „Je to velká neznámá. Kdyby byla zavedena daň z finančních transakcí v té podobě, jak o ní někteří politici hovoří, byl by to konec nejen našeho byznysu, ale i finančních trhů v dnešní podobě,“ řekl Winkler.

Celý rozhovor nejen o burzovních obchodech, ale i o trestním oznámení na RSJ kvůli údajnému krácení daní, o podpoře Karla Schwarzenberga v prezidentské volbě nebo investicích do umění či luxusního resortu na Zanzibaru už brzy na motejlek.tv.
-pes-

Předcházející článek

Seznam nejbohatších Čechů a Slováků má 364 jmen

Následující článek

Savovovo českobudějovické řešení: tři pražské firmy se sídlem v jihočeské metropoli