Český design v Miláně a Čapkovo dílo online

Milovníci designu se minulý týden sešli v Miláně, kde kromě jiného probíhá slavný veletrh Salone del Mobile. Já jsem se rozhodla v této souvislosti vyzdvihnout jméno jedné české vycházející hvězdy. Pokud se vám však nechce cestovat, mám pro vás nabídku více než pěti tisíc děl Josefa Čapka, která můžete prozkoumávat online z pohodlí domova. Co dalšího se událo ve světě umění?

Přes 5000 Čapkových děl online
Soupis výtvarného díla Josefa Čapka, za nímž jako nakladatel stojí humpolecká galerie 8smička, vyšel před bezmála dvěma lety a od té doby získal ocenění v soutěži Nejkrásnější kniha roku. Tam ale příběh nekončí. Před pár dny 8smička zveřejnila i online verzi katalogu, která je volně dostupná všem zájemcům. Na webu si aktuálně můžete prohlédnout databázi 5 246 děl Josefa Čapka. Těší mě to ze dvou důvodů: veškeré katalogy raisonné neboli soupisy díla umělců pomáhají čistit trh od falz. Dostupnost online a pro všechny je pak velmi milým bonusem.

Design v Miláně
V Miláně probíhá tradiční svátek designu – veletrh Salone del Mobile a s ním související Milan Design Week. Ať už máte na jih cestu, nebo ne, radím vám, abyste si z kategorie českého designu všimli jednoho jména: Jiří Krejčiřík. Jiří zaznamenal první velký úspěch před pár lety na pražském Designbloku, kde si ho mimo jiné vyhlédla ikona světového designu, italská galeristka Rossana Orlandi. Právě u ní teď v Miláně najdete jedno z Jiřího závěsných svítidel, které dokládá specifickou kombinaci jeho tvorby: vztah k historickým tvarům a smysl pro nadčasovost.

Luxusní hodinky na vzestupu
Art Market Research vydal nový report o trhu s luxusními hodinkami a je to velmi zajímavé čtení. Za loňský rok za ně sběratelé na aukcích zaplatili 430 milionů liber, což je o 50 % víc než předloni, počet dražených kusů byl přitom téměř totožný. Kromě zvýšeného zájmu sběratelů po covidovém období a zvyšujícím se podílu mileniálů v dražebních sálech zřejmě pomohla i profesionalizace prodejců. Naučili se pracovat se sofistikovanými online platformami a přiblížit se tak svým klientům.

Tate vrátí umění Francise Bacona za 20 milionů dolarů
Britská galerie Tate oznámila neobvyklý krok. Ze sbírek vyřadí a dárci vrátí sbírku tisíců dokumentů a kreseb Francise Bacona, jejichž hodnota byla v době jejich akvizice odhadovaná na 20 milionů dolarů. Sbírku v roce 2004 galerii daroval Baconův přítel Barry Joule. Po výzkumu historiků umění ale vznikly zásadní pochyby o „povaze a kvalitě materiálů“, což v překladu znamená pochyby o pravosti. Galerie se proto rozhodla celý soubor děl vyřadit ze sbírek a vrátit Joulovi. Připomínám, že Francis Bacon je jeden z nejfalzifikovanějších umělců vůbec a není to tak dávno, co se debata o pravosti jeho děl vedla i na jeho pražské výstavě.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Rekord českých aukcí a dortový flákanec Mony Lisy

Následující článek

Veletrh v Basileji, výstava v Londýně a Kolíbal na Moravě