Kam za uměním mezi svátky

Uběhnutý týden se bohužel vyvíjel úplně jinak, než by se od předvánočního času normálně očekávalo. Každý se s šokujícími zprávami vyrovnáváme jinak. Těm, komu by mohlo být nápomocné alespoň lehké rozptýlení nebo zamyšlení nad uměním, přináším několik tipů na právě probíhající výstavy, které mezi svátky můžete navštívit.

GHMP / Dům U Kamenného zvonu: Myslet filmem
Skupinová výstava v Domě U Kamenného zvonu se zaměřuje na pohyblivý obraz i na to, jak se pomocí něho současná generace českých výtvarníků vyjadřuje. Velký prostor na výstavě dostal projekt Jakuba Jansy s názvem Garden of Problems, jehož část jste mohli vidět i na letošním J&T Banka Art Index Pop-upu. Kromě něj výstava Myslet filmem představuje díla od Jána Mančušky, Radka Brousila, Ley Petříkové, Zbyňka Baladrána a Tomáše Svobody. Vedle sebe tak klade tvůrce vzešlé jak z výtvarné scény, tak z té filmové.

Moravská galerie v Brně / Made by Fire
Dnes už v podstatě kultovní výstavní projekt Made by Fire, který měl premiéru na milánském Designweeku a pokračoval v Praze na Designbloku dorazil svou spanilou jízdou do Brna, kde je k vidění až do srpna. Pro každé z měst ale autoři výstavu lehce upravili, takže se nebojte jít případně podívat znovu. To nejlepší z českého skla a porcelánu v kontextu současné doby, která energeticky náročné výrobě úplně nepřeje, určitě stojí zato vidět víc než jednou.

8smička: Volt-Age
Aktuální výstava v humpolecké 8smičce nabízí netradiční pohled na dnešní svět, který je životně závislý na elektřině. V rámci projektu Volt-Age 8smička propojila skupinu umělců se dvěma svéráznými humpoleckými postavičkami – místním elektrikářem Kamilem Machyánem a zakladatelem nedalekého Muzea izolátorů a bleskojistek Františkem Daňkem. Co společně vykřesali, zjistíte na půl cesty mezi Prahou a Brnem.

Albertina: Katharina Grosse
Ve vídeňská Albertině během Vánoc najdete mimo jiné výstavu Kathariny Grosse, jedné z nejvýznamnějších současných umělkyň. Pokud je vám její jméno povědomé, možná si vybavíte její výstavu ve Veletržním paláci, která proběhla ještě za ředitelování Jiřího Fajta. Podobně jako tehdy v Praze, i v Albertině malby opouštějí formát plátna a rozprostírají se po celém interiéru výstavní síně, takže do nich návštěvníci mohou doslova vstoupit.

Gropius Bau: General Idea
V berlínském Gropius Bau právě probíhá retrospektiva kanadského uměleckého uskupení General Idea, které mezi lety 1969 a 1994 tvořili Jorge Zontal, AA Bronson a Felix Partz. A když říkám tvořili, myslím to poměrně doslova. Jejich společná myšlenka totiž byla doslova přetvořit své životy do žijícího uměleckého díla. Klíčové instalace, videa, ale i kresby, malby a sochy najdete spolu s řadou archivních materiálů na aktuální výstavě v Berlíně.
Valérie Horvath, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

České sklo v UNESCO a ukradený Anselm Kiefer

Následující článek

Crème de la crème 2023