Nejdražší britský portrét, predátor König a dražba sbírky Paula Allena

Je tu září a s ním nová umělecká sezóna a plné kalendáře těch, kteří se o umění zajímají. Tento týden si například můžete zapsat mezinárodní výměnný projekt českých galeristů SUMO Prague nebo listopadovou aukci sbírky Paula Allena, která má všechny předpoklady pokořit pár rekordů. V pravidelné dávce novinek taky nemůže chybět jeden #metoo skandál v řadách světových obchodníků s uměním ani další střípek z výsledků letošního J&T Banka Art Reportu.

Projekt SUMO v Praze
Začal SUMO Prague, už v podstatě tradiční zářijový projekt, na kterém spolupracují nejvýznamnější pražští galeristé s těmi zahraničními. V galeriích Berlínskej model, Hunt Kastner, City Surfer Office, Polansky, POP-UP Galerie AVU, 35 m2, Kvalitář a Světova 1 tak budete moct navštívit výstavy vzniklé z mezinárodní spolupráce s galeristy z Německa, Dánska, Litvy, Rakouska nebo Japonska. Již během tohoto víkendu se kromě vernisáží konaly i komentované prohlídky, diskuze se zahraničními odborníky, přednášky a umělecké performance.

Johann König obviněn ze sexuálního obtěžování
Deset žen obvinilo jednoho z nejznámějších světových obchodníků s uměním Johanna Königa ze sexuálního obtěžování. Incidenty se měly odehrát v posledních několika letech, mimo jiné třeba na veletrhu FIAC v Paříži. Johann König stojí za významnou König Gallery, která má kromě domácího Berlína pobočky i ve Vídni a v Soulu. Obvinění galerista popírá a označuje je za nepravdivá. Paradoxně zrovna König v minulosti hlasitě obhajoval význam #metoo právě v umělecké sféře.

Nejdražší britský portrét
National Portrait Gallery v Londýně stojí před možným historickým nákupem. Ráda by totiž do svých sbírek zařadila malbu Omai od Joshua Reynoldse za 50 milionů liber. Pokud by k nákupu došlo, jednalo by se o dosud nejdražší akvizici této instituce. Pokoušela se o ni přitom už v roce 2001, kdy by na ni stačilo „pouhých“ 5 milionů. Podle NPG, ale i dalších britských institucí, které o dílo projevily zájem, se jedná o jedno z nejdůležitějších děl britské portrétní malby vůbec a zaslouží si zůstat v zemi a být vystaveno veřejnosti. Teď už galerii stačí jen sehnat těch 50 milionů.

Sbírka Paula Allena na prodej
Aukčnímu domu Christie’s se blýská na další rekordní aukci. Na konci srpna totiž ohlásil dražbu více než 150 děl ze sbírky Paula Allena, spoluzakladatele Microsoftu, který zemřel před čtyřmi lety. Přestože není tak úplně jasné, o která konkrétní díla se jedná, očekávání jsou vysoká. Allen totiž díky svým možnostem nakupoval především blue-chip art, tedy jakési crème de la crème uměleckého trhu. Na aukci se tak rozhodně objeví jména jako Cézanne, Rothko, Gauguin nebo Klimt.

J&T Banka Art Report: Kolik Češi utrácejí za umění
Přestože díky aukčním výsledkům víme poměrně dobře, kolik financí Češi nechávají v aukčních síních, až díky J&T Banka Art Reportu dokážeme doplnit nejenom čísla z dalších oblastí trhu, ale především kontext. Nejčastější cenovka za jedno nakoupené dílo se pohybuje mezi 50 a 100 tisíci Kč, což odpovídá inklinaci Čechů k současnému umění, ale i průměrné ceně za nabízenou položku v aukčních síních. Ukázalo se také, že s věkem se zvedá hodnota vlastněného umění i částka, kterou jsou Češi ochotni investovat do jednoho díla. Z respondentů, kteří uvedli, že vlastní umělecká díla v hodnotě do 100 tisíc Kč, tvoří přes 60 procent lidé do 40 let. Naopak mezi těmi, kdo mají nainvestováno 10 až 100 milionů Kč, je bezmála 70 procent ve věku 40 a výš.
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Kunsthistorie podle Xboxu a umění v poušti

Následující článek

Začaly Prague Art Week i Vnitřní krajiny v galerii Magnus Art