Nejvlivnější umělci světa a skandální umělecká díla

Tento týden přináším hned dva – ovšem velmi rozdílné – příběhy uměleckých děl, která v nedávné době způsobila pozdvižení. Jednu skutečně kontroverzní malbu, kterou ovšem Francouzi dokázali vnímat pro její důležité sdělení, a jednu opravdu starou a neskandální sochu, která hluboce pobouřila rodiče floridských středoškoláků. Je dobře, že umění čeří emoce, pojďme se tedy podívat, co dalšího přinesl tento týden.

Milionový Radimský
Internetová aukce společnosti Artslimit minulý týden skončila prodejem 95 procent nabízených položek a obratem 28 milionů Kč. Dvě ze tří milionových položek této aukce jsou dílem Václava Radimského, obě z jeho francouzského období. Malba Le Goulet našla nového majitele za bezmála 1,9 milionu korun, obraz Stavení u řeky bylo vydraženo za 1,26 milionu korun. V kontextu aktuální aukce jsou to hezká čísla, na Radimského nejdražší díla na trhu jim ale ještě pěkných pár milionů chybí.

Skandální malba může zůstat na pařížské výstavě 
Malba Miriam Cahn s názvem fuck abstraction !, která v pařížském Palais de Tokyo vzbudila pozdvižení pro svůj údajný pedofilní kontext, může podle francouzské státní rady zůstat nadále vystavena. Kontroverzní malba má ve skutečnosti podle autorky reagovat na události a válečné zločiny odehrávající se na Ukrajině. Klíčové pro rozhodnutí bylo právě podrobné uvedení do kontextu, které výstava nabízí. 

Skandální je dnes překvapivě i Michelangelo 
Zcela opačný (nebo lépe řečeno zpátečnický) přístup k porozumění umění zvolila nedávno jedna z floridských středních škol, která se do světového zpravodajství dostala po tom, co si rodiče jejích žáků stěžovali na sdílení pornografie, když jejich děti zahlédly reprodukci Michelangelova Davida v hodině dějin umění. Server ARTnews tuto téměř úsměvnou kauzu shrnuje podrobnou historií tohoto nečekaně skandálního uměleckého díla.

Hirst vs. Rolls Royce
Do sochy Damiena Hirsta v Palm Beach naboural Rolls Royce. Řidička vjela do areálu rezidence významných sběratelů a postupně nabourala do obrubníku, sochy a plotu, až s autem skončila na pláži. Socha to přitom jistě nebyla laciná. Je součástí série, kterou Hirst vystavil v roce 2017 na své velkolepé výstavě v rámci benátského bienále. Vytvořena je z korálů, a tak se dá předpokládat, že i malé ťuknutí mělo ničivé následky.

Nejvlivnější umělci současnosti 
Časopis Time zveřejnil letošní seznam stovky nejvlivnějších osobností světa, mezi kterými nechybí trojice mimořádně úspěšných umělců, jejichž jména jsou ovšem v Česku téměř neznámá: Simone Leighová, El Anatsui a Wolfgang Tillmans. Americká sochařka Simone Leighová zazářila instalací na letošním benátském bienále, za kterou americký pavilon sklidil Zlatého lva, ghanský umělec El Anatsui je jedním z nejvýraznějších současných autorů západní Afriky a tvorbu fotografa Wolfganga Tillmanse jste mohli před osmi lety potkat v českobudějovickém Domě umění (anebo loni v MoMA).
Valérie Dvořáková, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

4 tipy na výstavy, které stojí za to vidět

Následující článek

Nová galerie v Kroměříži a Basquiat v aukcích