Nový most v Praze a nové Centre Pompidou v Soulu

Poslední červencový týden se potvrdily zvěsti o nové pobočce Centre Pompidou, které skutečně rozšíří své zahraniční „franšízy“ o tu v jihokorejském Soulu. V Praze byl mezitím otevřen nový most nebo přesněji lávka pro pěší a cyklisty, která nově spojuje pražské čtvrti Holešovice a Karlín. A na závěr tradičně přidávám zajímavá data z letošního vydání J&T Banka Art Reportu.

Zemřel poslední monument man Richard Barancik
Zemřel Richard Barancik, poslední dosud žijící člen takzvaných Monuments Men and Women, zvláštní americké jednotky složené primárně z  památkářů a historiků umění, která za druhé světové války hledala a zachraňovala nacisty ukradená umělecká díla. Široké veřejnosti je agenda „Památkářů“ známa hlavně díky stejnojmennému filmu George Clooneyho. Barancika pozornost související s Památkáři uváděla do rozpaků – v jednotce sloužil jen tři měsíce, nebyl z oboru a působil hlavně jako řidič. Jak ale poznamenala jeho dcera, byl svědkem významné dějinné události.

Odkolekce ve Vysočanech 
Monumentální trojrozměrná kresba Davida Böhma a Jiřího Franty, na kterou jsem minulý týden upozorňovala, není jediným uměleckým dílem, které obohatí pražské Vysočany. Ve skutečnosti je součástí projektu Odkolekce, série děl současných českých výtvarníků umístěných v nově budovaném areálu Vysočanského mlýna. Umění se tam postupně rozlévá do ulic, na stěny domů i přímo na silnice. V první fázi bude mezi bytovými domy nainstalováno kromě zmíněné plastiky dalších sedm děl od Michala Cimaly, Lukáše Raise, Petra Stanického, Čestmíra Sušky, Evžena Šimery, Michala Škapy a Karla Štědrého. Brzy na ně navážou díla Václava Cíglera, Michala Motyčky, Václava Fialy, Tomáše Hlaviny a Stanislava Kolíbala.
 
Praha má nový most
Nebo přesněji Štvanickou lávku. Spojuje pražské části Holešovice a Karlín, a tak si možná převezme rozvernou přezdívku HolKa, kterou dosud nesl přívoz pendlující v těchto místech mezi dvěma břehy Vltavy. Po dlouhé době tak má Praha výraznou novostavbu, navíc takovou, za kterou se nemusí stydět. Podle jejího autora architekta Petra Teje by díky vysokopevnostnímu betonu, ze kterého byla vyrobena, lávka měla vydržet bez údržby i stovky let. Tak uvidíme!

Centre Pompidou bude i v Soulu
A je to oficiální, Centre Pompidou se rozroste o novou pobočku v jihokorejském Soulu. To, o čem se dosud jen šuškalo v kuloárech, v pondělí potvrdila samotná instituce, a tak se teď do jedné z nejznámějších světových galerií budou moct návštěvníci podívat nejen v Paříži, Metách, Šanghaji a Malaze, ale právě i v Soulu. Provozovatelem bude korejská kulturní instituce Hanwha, která podpisem smlouvy získala možnost užívat značku Centre Pompidou po následující čtyři roky.

J&T Banka Art Report: kde Češi nakupují umění 
V prvním ročníku J&T Banka Art Reportu byly informace o tom, kde Češi nejčastěji nakupují umělecká díla asi největším překvapením. Letošní art report loňské výsledky jen potvrzuje. I tentokrát respondenti nejčastěji odpovídali, že nakupují v online aukcích. Na druhém místě se umístil nákup přímo z ateliéru umělce, následovaný nákupem v galerii. Až na čtvrté příčce se objevily klasické sálové aukce. Pro lepší pochopení je třeba dodat i kontext.

To, kde Češi nakupují, samozřejmě úzce souvisí s tím, co kupují. Na online aukcích se zpravidla nabízejí položky v nižších cenových hladinách, a přestože v nich sběratelé nakupují podle dat častěji, utrácejí tam méně peněz než v sálových aukcích. Současné umění, které je podle průzkumu nejobvyklejší akvizicí českých sběratelů a investorů, se v Česku zase objevuje téměř výhradně na primárním trhu, tedy v rukou umělce nebo jeho galeristy.
Valérie Horvath, art specialistka J&T Banky a kurátorka Galerie Magnus Art

Předcházející článek

Umění ve veřejném prostoru a nový ředitel UPM

Následující článek

Met v rozšířené realitě a Benátky na seznamu ohrožených památek