AVG Technologies míří na NYSE, tržní kapitalizace je ale zklamáním

Tvůrce úspěšných antivirových programů AVG Technologies vstupuje na burzu v New Yorku. Praha opět dostala košem (Avast Software). V Holandsku zaregistrovaná, ale spíš česká společnost, o burze uvažovala už v roce 2009. Tehdejší odhady počítaly s tržní kapitalizací firmy až nad hranicí třiceti miliard korun. Nynější IPO cíluje na necelou miliard dolarů, tedy výrazně níže.

V každém případě avizovaný vstup technologických společností Avast Software a AVG Technologies na Nasdaq a newyorskou burzu představuje naprosto prvořadou událost českého byznysu. I když už jde o firmy zaregistrované v Nizozemí, jejich původ je prostě český. Ukazuje se, že i u nás existují obory a odvětví, ve kterých lze dosáhnout globálního úspěchu.

Mezi českými miliardáři stále dominují těžaři, průmyslníci. Avast a AVG ale ukazují, že se tady začíná tvořit silná skupina technologických miliardářů, kteří dokázali vytvořit velkou věc a uspět ve světě. To je nejlepší možná zpráva pro českou ekonomiku. V oblasti IT se ještě letos dají očekávat velké transakce, které vygenerují další velmi bohaté osoby.

To, že Avast ani AVG se nenechají zalistovat v Praze, je velmi špatnou vizitkou pro management pražské burzy v čele s Petrem Koblicem.
-mot-

Předcházející článek

Nekonsolidovaná EBITDA Agrofert Holdingu loni představovala 15 miliard korun

Následující článek

Aero Vodochody mělo loni nejnižší tržby a EBITDA za posledních pět let, letos počítá s výrazným růstem