Bakala, Kadas a Holeček jsou prvními cizinci s povolením vozit náklad po polské železnici

Dopravní skupině AWT, patřící pod křídla BXR Group Maďara Petera Kadase a Čecha Zdeňka Bakaly, se podařil průlom na konzervativní polské železnici. Jako vůbec první zahraniční subjekt získala oprávnění provozovat tamní drážní dopravu. První nákladní vlaky s logem AWT by měly na polské koleje vyrazit v blízkých týdnech.

Klíčovým byl bezpečnostní certifikát, který AWT obdržela v minulých dnech od drážního úřadu UTK. Kadasova a Bakalova skupina už na polském trhu působí déle, dosud ale jen v roli speditéra, využívajícího lokální partnery a pronajaté vlaky. Má na tamním trhu registrovanou firmu AWT Rail PL.
Polský nákladní železniční trh je zhruba třikrát větší než český, v roce 2011 se na něm přepravilo 224 milionů tun materiálu, zatímco v Česku to bylo přes 80 milionů.

AWT, v níž je minoritním podílníkem jeden z originálních privatizátorů Třineckých železáren René Holeček, má v zahraničí společnosti rovněž na Slovensku (AWT Rail SK) a v Maďarsku (AWT Rail HU). Políčeno má i na chorvatský trh, kde je vážným uchazečem v privatizaci společnosti HŽ Cargo, obdoby české ČD Cargo.
-pes-

Předcházející článek

Aktiva kampeličky Františka Savova za tři měsíce narostla o 43 procent

Následující článek

Solárníci spustili arbitráž, v níž budou požadovat po Česku více než 2,5 miliardy korun