Británie převzala plnou kontrolu nad Turks a Caicos, i díky Hoffmannovi a J&T

Británii došla trpělivost. Odvolala vládu na svém karibském ostrovním území Turks a Caicos. Zámořské teritorium bude dva roky na denní bázi řídit britský guvernér Gordon Wetherell (61), který má nastolit normální poměry. Britové v posledních měsících vyšetřovali některé korupční praktiky místních ostrovních vládců. V této souvislosti se objevilo jméno slovenského multimiliardáře Maria Hoffmanna a finanční skupiny J&T, kteří chtěli na chudém ostrově vybudovat unikátní resort.

Dá se říci, že i vyšetřování korupční aféry spojené s Hoffmannovým jménem vedlo až k zásahu Britů. J&T se také významně „zapojila“. V roce 2007 půjčila tehdejšímu předsedovi vlády Turks a Caicos Michaelu Misickovi nejméně šest milionů dolarů. O rok později dostala bankovní licenci pro Turks a Caicos. Vyšetřovaný Misick u výslechu letos v lednu přiznal, že všechny peníze utratil a že už žádné nemá.

V této souvislosti se nabízí vysvětlení, že ve skutečnosti o žádnou půjčku nešlo. Prokázat cokoli jiného, nebude ale jednoduché. V každém případě Britové zasáhli naprosto nekompromisně. Korupci na svém zámořském území prostě nechtějí.
-mot-

Předcházející článek

Kunovická Andrie za deset let vydělala na čínském spodním prádle 260 milionů

Následující článek

Kromě Škody si v červenci polepšily všechny hlavní značky Volkswagenu