Brněnský start-up si věří, dodává „hi-tech motor“ pro velká data

Rychlost jsou peníze. Kdo obchoduje na burze ví, že rozhodují mikrosekundy – včas zareagovat znamená koupit za lepší cenu. „Jeden z našich zákazníků se standardizovaným řešením a hit rate v řádu 20 procent se po nasazení naší optimalizované varianty postupně dostal s hit rate až na 80 procent,“ chválí vlastní produkt Petr Kaštovský, CEO firmy Netcope, české firmy, která pomáhá stavět rychlejší a chytřejší zařízení také pro počítačové sítě. Ty pak bezpečně přenášejí velké objemy dat. „Zákazník si do svého serveru nainstaluje naši kartu, která má v sobě speciální čip typu FPGA. Ten umíme naprogramovat tak, že urychlí zpracování paketu v síti a má rychlejší odezvu,“ vysvětluje.

Hi-tech motor pro internet
Nejde jen o burzu, ale obecně o jakýkoliv přenos dat po internetu. Netcope, kdybychom použili přirovnání z automobilovému průmyslu, dodává ke karoseriím hi-tech motor. Nejčastěji s ním „jezdí“ výrobci bezpečnostních zařízení – například firewallu – kteří svůj produkt postaví nad technologií Netcope. Pak jsou schopni rychleji a také bezpečněji zpracovávat síťový provoz.

Stejně tak řešení od Netcope pomáhá telekomunikačním operátorům: když svým zákazníkům zvýší rychlost z deseti na sto gigabitů, potřebují novou infrastrukturu. „Dodáme výkonný hi-tech motor a výrobce síťového zařízení na něm postaví vlastní ‘šasi’. Vznikne řešení, na kterém operátor vybuduje novou infrastrukturu,“ drží se automobilové terminologie Kaštovský, „ale protože rychlost internetu se neustále zrychluje a s tím narůstají i objemy přenesených dat, musíme neustále inovovat.“

Znamená to, že i když technologie umí v jednu chvíli obsloužit provoz 100 GE, za dva tři roky už to nestačí a firmy žádají stále silnější „motory“. A to je příležitost pro Netcope, jak si vytvářet síť stálých zákazníků.

Jsme dál než start-up
Historie firmy Netcope se začala psát už před 15 lety, kdy se v Brně dala dohromady skupina programátorů a techniků, kteří se věnovali zpracování dat a zvyšování rychlosti počítačové sítě s využitím technologie FPGA. Univerzitní projekt Liberouter, zastřešený organizací CESNET, vykrystalizoval v roce 2007 do společnosti Invea-Tech, která výzkum uváděla do praxe prostřednictvím smlouvy o transferu technologie.

Dalším krokem byl v roce 2010 vznik FPGA oddělení společnosti INVEA-TECH, ze kterého o pět let později vyrostla samostatná společnost Netcope Technologies. Ta se etablovala na mezinárodním trhu díky 100 GE adaptéru, který jako první svého druhu představila v květnu 2014 v srdci kalifornského Silicon Valley v San Jose na konferenci Ethernet Technology Summit.

„Přímo za start-up bych nás neoznačil,“ dodává Kaštovský, „máme jasnou strukturu českých akcionářů a externí investory jsme zatím nikdy nehledali. Náš produkt je funkční, známe naši cílovou skupinu zákazníků a jedeme podle daného byznys plánu.“ Akcionářů je aktuálně 21, větinou fyzických osob s drobnými podíly. Nejvíce akcií, 19 %, drží přes svůj UNIS brněnský kapitalista Jiří Kovář. Po čtyřech procentech mají i brněnské vysoké školy Masarkova univerzita a Vysoké učení technické.

Plány má Netcope jednoznačné: budovat co největší podíl na trhu. Nové zákazníky získávat hlavně na zahraničních veletrzích s odbornými konferencemi a přímým oslovováním konkrétních klientů. Daří se, a tak Petr Kaštovský věří, že brzy brněnský tým s 23 lidmi vyroste čtyřnásobně.

Předcházející článek

Rapidně sílící středočeský byznysmen pohlcuje další konkurenci

Následující článek

Špatně načasovaná divestice