Bývalí členové spotřebního družstva Včela chtějí od státu 6 miliard

Spor o mnohamiliardový majetek bývalého spotřebního družstva Včela míří k orgánům Evropské unie. Původní členové družstva, kteří o svůj majetek přišli po násilném převzetí skupinou kolem realitního magnáta Radovana Vítka v roce 1997, žádají o pomoc Evropskou komisi. Škodu vyčíslili na šest miliard korun. Informaci jako první přinesl Český rozhlas.

Soudní spor trvá už jedenáct let. Letos v červnu Nejvyšší soud vyhověl družstevníkům a jeho projednávání vrátil opět soudu první instance. Zároveň poukázal na podstatné nedostatky v práci předchozích soudů.

Majetek Včely byl ale postupně rozprodán. Jak Českému rozhlasu potvrdila Dagmar Zvěřinová, která zastupuje členy družstva, poškození budou žádat náhradu škody od státu. „Máme řadu materiálů, kde můžeme dokazovat, že státní instituce neudělaly to, co měly, aby ochránily náš majetek. Takže budeme tyto peníze požadovat od státu,“ řekla Českému rozhlasu bývalá členka družstva Dagmar Zvěřinová.

Bývalí družstevníci se pokouší napadnout valnou hromadu z roku 1997. Skupina kolem Radovana Vítka tehdy najala tři tisíce nových členů a s jejich pomocí družstvo s velkým množstvím lukrativních nemovitostí v Praze ovládla. Sám Vítek to označil za nepřátelské převzetí. Včela se později transformovala na akciovou společnost. I ta ale v letošním roce již ukončila činnost. Její majetek přešel na společnosti Czech Property Investments a CPI Reality.
-mot-

Předcházející článek

Nečas z ODS přišel v návrhem, o němž před rokem řekl, že je mimo realitu

Následující článek

Penta neuspěla v Polsku, její Aero prohrálo souboj o výrobce vrtulníků PZL-Świdnik