Čechům se nedaří razantně vniknout do polské energetiky. Po Křetínském neuspěl ani Bakala

Privatizovaná firma Zespół Elektrowni Pątnów – Adamów – Konin zahrnuje tři elektrárny a dva hnědouhelné doly. Vyrábí asi dvanáctinu elektřiny v Polsku. Dvě elektrárny jsou ale hodně staré a budou vyžadovat obrovské investice. Těžené uhlí má nízkou výhřevnost a při jeho dobývání je velmi nevýhodný skrývkový poměr. Jediným opravdu hodnotným aktivem je nová elektrárna – technický zajímavý Pątnów II.

Nabídka Rafaka, z nímž stojí dolarový miliardář Zygmunt Solorz-Żak, se podle polských médií pohybovala kolem miliardy zlotých (6,2 mld. Kč). Ministerstvo počítalo, že by mohlo prodejem podílu získat o dvacet až padesát procent víc. Solorz-Żak ma ale silnou vyjednávací pozici. Prostřednictvím holdingu Elektrim totiž už vlastní 47,5 procent privatizované společnosti. Navíc nad ní má provozní kontrolu.

Vypadnutí Bakaly následuje po nedávném vyřazení Energetického a průmyslového holdingu z finálového rozstřelu o mnohem větší Energu. Poláci do energetiky prostě nechtějí pustit nikoho z ciziny. Šanci může mít snad jen ten, kdo v zemi zainvestuje výstavbu jaderné elektrárny.
-mot-

Předcházející článek

Potkali se v Bakalově kantýně – aktualizovaná verze

Následující článek

Kalousek – 325 dní poté