Černá Hora po třech desítkách let postaví elektrárnu, zakázku chtějí Češi i Slováci

Víc než třicet let byl u ledu projekt na výstavbu druhého bloku uhelné elektrárny v Černé Hoře. Až nyní se malá balkánská země odhodlala k realizaci. Oslovila potenciální dodavatele po celém světě, z nichž čtyři projevili zájem. Dva z Číny a po jednom z Česka a Slovenska.

Elektrárna je situovaná na severu země, která má o polovinu méně obyvatel než Praha, poblíž města Pljevlja. První blok s instalovaným výkonem 210 MW se tu postavil v roce 1982. Zastaralá elektrárna dnes dodává třetinu černohorské elektřiny a v celkově dosti industriální zóně kolem Pljevlje přispívá k jednomu z nejhorších koncentrovaných znečištění v Evropě. Nový blok s instalovaným výkonem mezi 200 a 300 MW by měl být proto postaven nejmodernějšími technologiemi s ohledem na životní prostředí a měl by zároveň dodávat do Pljevlje teplo.

O zakázku, která má pro Černou Horu strategický význam, se podle Nezávislé balkánské zpravodajské agentury uchází vedle dvou čínských korporací také česká Škoda Praha Invest ze skupiny ČEZ a slovenská firma Istroenergo. Vládou najatí experti nyní mají zhruba tři týdny na posouzení nabídek.
-pes-

Předcházející článek

Usilovně se hledá nový generální ředitel pro jednu z největších cestovních kanceláří

Následující článek

Jacek Rostowski: Nemyslím, že by někdo v Polsku mohl být jako Andrej Babiš