Češi se snaží o světový průlom s 3D perem, chrání si ho ve 151 zemích světa

Popularita 3D tisku s sebou přinesla i volání po jeho zjednodušení a zlevňování. A také miniaturizaci. 3D pera, která umí pomocí plastů „kreslit” prostorové objekty, vznikají na více frontách, ale jen start-up 3Dsimo umí svůj nástroj proměnit v multifunkční zařízení pro všechny kutily a umělce.

Teď se česká firma s globálními ambicemi, která má užitný vzor pro 151 zemí světa, chystá svoje 3Dsimo technologicky zdokonalit o další funkce a hledá investora pro další růst.

Nasaď a jeď
Kvůli ceně a rychlosti dodání je vnitřek 3D pera ze 40 procent čínský, montuje se ale v Běchovicích u Prahy. Odtud míří do celého světa. „Nejčastěji do USA a Kanady,” říká šestadvacetiletý šéf start-upu David Paškevič, „mezi našimi zákazníky jsou kreativci, 3D modeláři, překvapivě i maminky na mateřské dovolené nebo motorkáři, kteří si našimi pery opravují plasty na svých strojích.” Velké využití mají Paškevičova pera i ve školství, v matematice děti kreslí geometrické tvary, ve fyzice se na modelech učí fungování mechaniky.

Do 3D pera se umístí plastová tyčka, kterou nástroj zahřeje a mění se v tekutou hmotu, tak pak zasychá a zpevňuje se. Klasickou funkcionalitu per ale běchovický výrobek rozšiřuje o výměnné nástavce a dělá z něj univerzální nástroj: na gravírování, pájení nebo řezání. A v plánu je i vrtání plošných spojů nebo nástavec pro 3D modelaci v počítači.

„Naši výhodou je propojení pera se softwarem v mobilu nebo počítači,” vysvětluje český vizionář, „umí nástavce automaticky detekovat a sám nastavit teplotu nebo rychlost pro práci s konkrétním materiálem.”

Co vyrobíme, to prodáme
Za cenu 129 dolarů se zmenšená verze původního pera prodává hlavně přes vlastní e-shop a jak sám Paškevič říká, vedou ho k tomu výrobní a ekonomické důvody: „Distributoři by od nás chtěli až 50 procent, v obchodní síti faktury splácejí až po půl roce a požadují 100 procent vratku. To je pro malou firmu likvidační.”

V 3Dsimo zaměstnává 16 lidí a vyrábí po sériích – 2000 per musí prodat, aby se mohl pustit do výroby dalších. Je to nepohodlné, ale Paškvič věří, že jen dočasné řešení.

Jeho houževnatost odráží i příběh, kterým si jako klasický start-upista prošel. V dětství byl okouzlený plastovými modely a obráběcími stroji a hned, jak se objevil RepRap, projekt open-source pro 3D tiskárny, vrhl se na jeho používání. Zároveň viděl nedokonalost tisku.

„Říkal jsem si, že bych potřeboval nějaké zařízení do ruky a tak jsem sestrojil první 3D pero,” vzpomíná Paškevič. Nakopl ho i zájem dětí v modelářském kroužku, který vedl, i úspěch konkurenčního pera 3Doodler na Kickstarteru. „Pak už jsem neváhal prosadit svůj koncept, který je odlišný v tom, že k práci můžeme použít jakékoliv materiály,” dodává.

První koncepty, první zkušenosti
Podnikatelské začátky byly velkým hledáním. Obchodního modelu i dodavatelů. „Byl jsem hodně naivní a nezkušený. Když se nám podařilo vybrat půl milionu korun crowdfundingovou kampaní, myslel jsem si, že vyrobíme čtyři sta kusů a hotovo, ale skončilo to další půjčkou, abychom se do výroby mohli skutečně pustit,” vzpomíná.

První koncept 3D pera byl technicky složitý a série nedopadla podle představ: firma, která vyráběla elektroniku zároveň provedla redesign pro rychlejší osazování a zlevnění výroby, ale kvůli chybě s propojením konektorů pera nefungovala. „Měsíc jsme to ve třech lidech spravovali,” říká Paškevič.

Poučil se, technické řešení je už dnes bezproblémové a dodavatelé spolehliví, pera se ostatně vyrábí už ve druhé generaci a každá série se vždy bez problémů vyprodá.

Hledání nového investora
A jakou budoucnost 3Dsimo čeká? Před čtyřmi lety pomohl fond Rockaway, který za tři miliony korun získal 30 procent podíl společnosti, firma získala mediální pozornost i při vyhlášení sbírky na Kickstarteru nebo úspěchu v soutěži Vodafone Nápad roku. Teď Paškevič potřebuje další peníze na cash-flow, se kterým by spustil výrobu ve velkých objemech.

„Víme, kdo je náš zákazník, jak pero propagovat, jako firma se sami uživíme. S designem a funkčností jsme spokojení, ale musíme vychytat materiály pro výrobu pera a jeho dílenské zpracování a k tomu nám musí pomoc nový investor,” odhaluje Paškevič svůj plán, jak ze 3Dsimo z Běchovic udělat chloubu českého exportu.

Předcházející článek

Obří česká/globální firma dostala nabídku od čínského kupce, proces se rozjíždí

Následující článek

„Nudná, superkonzervativní skupinka“ odložila expanzi. Její loňská EBITDA opět přes 1,5 miliardy Kč