České lékárně stouply tržby o 50 procent, dr. Max má už 220 lékáren

Největší středoevropský lékárenský řetězec vystupující pod značkou dr. Max se mohutně nafukuje. V ČR je zastřešován společností Česká lékárna, která loni dokázala zvýšit tržby oproti roku 2007 o 48 procent na 3,77 miliard korun. Čistý zisk vyskočil na devadesát pět milionů. Firmě se podařilo razantně navýšit tržby na jednu provozovnu. Meziročně stouply z 24 na 34 milionů.

Za zmínku stojí, jakým způsobem je Česká lékárna financována. Více než 86 procent cizích zdrojů tvoří krátkodobé závazky z obchodních vztahů. Znamená to, že firma není rozvíjena z drahých úvěrů a půjček, ale pomocí „levných“ faktur od dodavatelů léků, zdravotnického materiálu nebo kosmetických přípravků.

Česká lékárna je součáastí private equity skupiny Penta Investments. Penta do odvětví vstoupila v roce 2004. Česká lékárna tehdy měla 25 prodejen v obchodech Kaufland. Nyní jich v provozuje 220 – 125 v České republice, 57 na Slovensku a 38 v Polsku. Na všech zmíněných i dalších trzích má dr. Max obrovské možností dalšího růstu. Vždyť jen v Česku operuje kolem 2200 lékáren. Podíl České lékárny se tak pohybuje pod hranicí šesti procent, v tržbách je vyšší.

Společnost v současné době přebírá od mateřské Lorea Investments z Kypru sedm sester. Po dokončení fúze s firmami Apotheka u Pošty, Lékárna Turnov, Lékárna u Polikliniky, Simpsons, Lékárna 02 Salvia, Pharmacom a Real 1 zůstane pouze Česká lékárna.
-mot-

Předcházející článek

Výrobce Dobré vody zmizí, převezme ho sesterská Poděbradka

Následující článek

PKN Orlen už zaplatil Babišově Agrofertu v přepočtu přes 2,7 miliard korun