České peníze, které osvětlují Berlín

V novém seriálu představíme osmnáctku pozoruhodných start-upů, buď domácích, nebo s účastí českých/slovenských venture capital investorů. Jako první jsme vybrali futuristický koncept chytré městské infrastruktury, který už našel uplatnění v praxi. ICE Gateway, aneb procházíte potemnělou ulicí a lampy se před vámi samy rozsvěcují. Jedete autem po městě a aplikace vám ukáže, kde je právě teď volné místo k parkování a jak se vyhnout dopravním zácpám. K tomu všudypřítomná wifi a tak dále. To není vzdálená budoucnost, ale realita, kterou nabízí start-up ICE Gateway. Jejich malá krabička instalovaná do veřejného osvětlení nečekaným způsobem oživuje městkou infrastrukturu, přesně ve smyslu konceptu smart cities.

Chytrá města jsou bezpochyby řešením pro 21. století. ICE Gateway, německý start-up významně financovaný českým kapitálem, jede na této vlně. „Města se masivně rozrůstají a lidé k životu potřebují víc a víc prostoru, o kterém budou mít přehled,” říká zakladatel a CEO Ramin Mokhtari. „A naše řešení je hlavně ekonomické s důrazem na úsporu energie. S využitím současné infrastruktury.”

Lampa ví a chápe
Co to přesně znamená a jak to funguje? Produkt od ICE Gateway je zařízení s několika anténkami a velikostí máslové kostky který se instaluje dovnitř pouličního osvětlení. Jedná se o zařízení s více procesory, vnitřní pamětí, k němuž lze připojit veškeré sensory a komunikovat prostřednictvím wi-fi, bluetooth. Firma nabízí i vlastní LED lampy, ale města mohou využít současný inventář. V první fázi jde především o úsporu energie až o 80 % – svítilny díky algoritmu reagují na aktuální situaci v okolí lampy, tedy na pohyb chodců či aut, viditelnost nebo jiné vlivy počasí. Není nutné svítit pánubohu do oken a rozšiřovat světelný smog po celou noc.

Když už lampa umí reagovat na pohyb, jsme jen krok k opravdovému „internetu věcí“, zaklínadlu současného progresu. Lampa zároveň funguje jako „statistik“ ulic, čtvrtí, celých měst. Může měnit průjezdnost křižovatek úpravou světelné signalizace, zabránit dopravním zácpám i znečištění ovzduší, může kontrolovat a řídit parkovací stání a navádět řidiče k prázdným místům. To všechno v reálném čase pod kontrolou provozovatele, tedy správce města. Tomu budou od ICE Gateway dopřány na vyžádání i další funkce, například pro marketingové účely, pomocí nových aplikací. Tímto se vytváří jakýsi App Store, kde občané, úředníci nebo podnikatelé mohou umístit různé aplikace a s veřejností komunikovat v přímém přenosu.

Celá digitální infrastruktura je navržena s ohledem na zajištění maximální bezpečnosti přenášených dat, čímž reaguje na stále častější a sofistikovanější kyberútoky. V této oblasti má ICE Gateway patent na lokální a cloudové procesování velkého objemu dat v reálném čase, díky čemuž nepotřebuje být připojeno k internetu, odkud plyne největší hrozba útoků. Procesování a přenos dat probíhá v uzavřené síti, která splňuje nejvyšší stupeň datového zabezpečení podle německého a EU standardu.

Jsou tu jiné bezpečnostní aspekty. Prostřednictvím chytrého veřejného osvětlení mohou lidé na každém kroku upozornit na nebezpečí nebo přivolat pomoc, součástí řešení je i možnost instalace kamerového systému.

Ta světla se stejně musí měnit
Výhodou systému od ICE Gateway je, že nevyžaduje od měst žádné nové stavby, ale jen drobnou instalaci, která je softwarově dál rozšířitelná. Je platformou, nikoliv uzavřeným systémem. „Informace se zabezpečeně udržují v cloudu, kam se dostávají pomocí Wi-fi, Bluetooth nebo díky mobilnímu internetu přes vlastní virtuální soukromou síť,” dodává Ramin Mokhatari.

Zkušený byznysmen a konzultant, který ICE Gateway založil před třemi lety společně s kolegou profesorem Gerdem Ascheidem z Technické univerzity v Cáchách, spoléhá na jednoduchou logiku: v současné době je v Evropské unii instalováno přes 65 milionů pouličního osvětlení a z toho se podle nových norem musí víc než třetina vyměnit. Proč by tedy nová lampa neměla být rovnou chytrá? Zvlášť, když její cena není ani 400 euro.

Řešení německého start-upu rozhodně není vzdušným zámkem, jak dokazuje i jeho praktické využití v berlínské „hi-tech” čtvrti Adlershof. Její ulice už nyní osvětluje 160 chytrých lamp a úspora energie za první rok dosáhla 75 %. Dalším příkladem je instalace v Düsseldorfu nebo v řeckých Aténách, kde technologie mimochodem získala městské ocenění. Pokročilá jednání se vedou v Indii, Číně nebo v zemích Blízkého východu. To vše ve spolupráci v velkými nadnárodními partnery z oblasti telekomunikací či IT, jako jsou Vodafone, Deutsche Telekom, Atos, IBM nebo Cisco. Tohle všeho bylo nakonec důvodem, proč do projektu vstoupil český investiční fond J&T Ventures, který koncept chytrých měst dál rozšiřuje v regionu střední a východní Evropy. Brzy uvidíme, jestli se v budoucnu stane chytřejší Praha, Brno, Ostrava nebo další z krajských, ale i menších měst, která o chytré lampy od ICE Gateway už projevila zájem.

 

Předcházející článek

Kupkův Vzlet za rekordní částku míří ze Švédska do Česka

Následující článek

Skupina Ivana Kmotríka bude v Česko-Slovensku provozovat 270 trafik