Českého výrobce kvalitního prádla Pleas vážně ohrožuje situace mateřské skupiny

Havlíčkobrodský Pleas je největším výrobcem prádla v České republice. Jeho produkce patří mezi to nejlepší, co se dnes celosvětově vyrábí. Přesto může skončit velmi špatně. Naznačuje to výrok auditorů Vlastimila Hokra a Ladislava Nováka z BDO Prima Auditu. V jejich výroku stojí, že Pleas nemá dostatečné disponibilní zdroje k pokrytí ztrát dosažených v posledních letech.

Auditoři se také odvolávají na zákon a tvrdí, že představenstvo musí rychle konat. Svolat valnou hromadu a na ní navrhnout zrušení společnosti nebo přijmout jiná adekvátní opatření. Hokr s Novákem rovněž v závěru připomínají potíže sesterské společnosti. Výše popsané pak podle nich vytváří nejistotu, která zásadním způsobem může ovlivnit schopnost nepřetržitého trvání společnosti.

Pleas loni prodělal 173 milionů korun, což představuje největší ztrátu v novodobé historii společnosti. Tržby se meziročně propadly o 22 procent na 1,06 miliardy. Během roku 2008 firmu opustilo 240 z 1580 zaměstnanců. Byly zavřeny provozy v Čáclavi, Chotěboři, Lukách nad Jihlavou, Boskovicích a v Milevsku. Průměrná mzda v Pleasu loni činila pouhých 16 700 korun.

Pleas je naprosto závislý na švýcarské mateřské skupině Schiesser Group, jejímž prostřednictvím prodává přes 90 procent svojí produkce. Jde zejména o sesterský Schiesser, který je od začátku letošního května v konkursu. Už v dubnu se v něm ocitly dcery Schiesseru a významní obchodní partneři české firmy Schiesser Lifestyle a Textilveredelung Niederfrohna.

V letošním roce bude pokles tržeb Pleasu pokračovat pod hranici jedné miliardy korun. Společnost byla zprivatizována v březnu 1995, kdy Schiesser koupil majoritu od Fondu národního majetku ČR. Skupina Schiesser je dnes součástí holdingu Hestatex Gruppe.

Tradičního výrobce denního a nočního prádla s tradicí od druhé poloviny devatenáctného století může zachránit vstup nového investora. Před pár měsíci se o Schiesser vážně zajímal německý módní návrhář a guru Wolfgang Joop.
-mot-

Předcházející článek

E.ON Ruhrgas žádá okamžité zrušení Komárkova opatrovníka petrolejářského Europgasu

Následující článek

Jiří Zoubek už vydělal více než jednu miliardu korun