Český start-up přináší revoluci do tísňového volání
13. dubna 2017, 13:47
Do mobilu si stáhnete aplikaci, vyplníte o sobě pár údajů a jednou, až vám bude nejhůř, jen zmáčknete tlačítko na displeji. Pomoc už je na cestě.
„Sami záchranáři říkají, že je to největší revoluce od vzniku čísla 155,” říká Filip Maleňák, který aplikaci Záchranka vymyslel. „Na rozdíl od standardního vytočení linky 155 má naše řešení mnoho výhod. Když voláte 155, musíte na dispečinku nahlásit tři údaje: co se stalo – to lze do budoucna řešit videopřenosem, kde se to stalo – to my víme díky GPS, komu se to stalo – máme vyplněné základní data o pacientovi,” vysvětluje Maleňák. Záchranka přináší úsporu času a rychlejší cestu za pacientem. Což ocenila i odborná porota soutěže Vodafone Nápad roku, která udělila Filipovi Maleňákovi speciální ocenění za společenský přínos.
Dohoda čtrnácti záchranek
Trvalo to ale přes rok, než se jednoduchý a potřebný nástroj dostal do mobilů. „V první fázi jsme se spojili s krajskými záchrankami a získávali jejich podporu. V Česku je čtrnáct záchranek a každá má svého ředitele a vlastní IT řešení,” vzpomíná Maleňák. Původně studentský nápad se musel implementovat do všech systémů, což se podařilo díky prvním investorům – letecké záchrance Alfa Helicopter, České pojišťovně a Jihomoravskému kraji – a následovalo jednání s Asociací záchranných služeb, Českou resuscitační službou a Horskou službou.
Všichni si plácli a dnes aplikaci využívají záchranky v celé České republice. Na displejích jejich dispečerských stanic se objevují nejen základní informace o pacientovi, ale také stav nabití baterie mobilu nebo síla signálu. To proto, jestli je pro komunikaci lepší volání nebo text.
Pomoc pro 21. století
Záchranky tak dostaly funkční spojení s pacienty bez jakýchkoliv starostí, aplikace je pro všechny zdarma na platformách Android, iOS a Windows Phone. „Za volání o pomoc se nesmí platit,” zdůrazňuje Maleňák, „a já jsem se k tomu postavil v možnostech 21. století.”
Dnes má aplikaci instalovanou 340 tisíc uživatelů, kteří přes ni kontaktovali záchranku v sedmi tisících případech. Rychlá pomoc vyjížděla skoro osmsetkrát. Největší zájem mají o aplikaci lidé mezi 27 a 50 lety, Záchranka svoji aktuální kampaní cílí na seniory. A stále se vylepšuje, přidává podporu pro neslyšící nebo dává možnost dopředu nahlásit rizikovou situaci, například: Je nás pět a příštích 24 hodin budeme na hřebenech Krkonoš…
Od operátora k funkčnímu oblečení
„Jsme nezisková organizace,” říká Filip Maleňák, „chci vytvářet hodnotu, ne zisk. A fungovat bez evropských dotací.” Daří se to díky zájmu korporací i malých výrobců – Vodafone plánuje Záchranku automaticky nahrávat do svých telefonů, Maleňák jedná s výrobci outdoorového zboží nebo cyklistiky, kteří by aplikaci ve formě SOS krabičky mohli přidávat do svých výrobků.
„Jednáme o vstup na Slovensko, do Polska nebo Rakouska,” připomíná Filip Maleňák, „naše know-how se dá využít jako obecné spojení mezi uživatelem a dispečinkem tísňové linky, a to je největší hodnota, kterou nyní disponujeme.”