Český/slovenský kapitál financuje mnichovský start-up, který vyslídí digitální stopy

Fotky, statusy, tweety, prezentace, školení, blogy… všechno, co dáte na internet, zůstává. A zanechává digitální stopu. Po ní se rozhodli vydat ve start-upu zyncd, který chce z mnichovské centrály s českými/slovenskými penězi v zádech uspět na světovém trhu.

Zyncd analyzuje data na internetu a porovná je s životopisem, který adept práce poslal headhunterovi. Platí všechno, co o sobě napsal? A zyncd jde ještě dál, protože majitelům a manažerům slibuje odpověď na jinak složitou otázku: koho najmout na projekt, kdo je na trhu práce nejlepší?

Víc než polovina lidí v CV lže
„Generace, která s internetem vyrostla, nechce být zaměstnaná, ale chce pracovat na dlouhodobých projektech,” říká Vlastimil Vodička z J&T Ventures, „na druhé straně firmy potřebují experty hned. A za vyřešení konkrétního problému jsou připravené jim dobře zaplatit. My tyto světy propojujeme.”

Projektová práce má ale jednu nevýhodu – důvěryhodní a zkušení můžeme být tolikrát, kolikrát se nám to v životopise hodí. Výzkumy uvádějí, že 53 % lidí si ve svém CV vymýšlí. „My máme algoritmus, který k vašim údajům dokáže přiřadit klíčová slova, vyhledat je v souvislosti s vámi na internetu, a pak jim přiřadit relevanci. Prohledáváme vaše osobní profily, profesní výstupy nebo zájmy a pak je porovnáme s tím, co jste sám o sobě napsal. To je pro firmy velká pomoc,” vysvětluje Vodička.

Spolupráce s headhuntery
Headhunteři tak předem zjistí, s kým opravdu jednají a můžou lépe reagovat při pohovoru – dnes více jak 90 % agentur ověřuje životopisy ručně na internetu. Zyncd umožňuje také aktualizovat databázi headhunterů a zjistit, kam se dřívější kandidát za určitou dobu posunul.

Právě pro velké náborové agentury a velké zaměstnavatele je zyncd určený. Pro firmy, které hledají konkrétní odborníky na konkrétní projekty – v USA takovým způsobem už pracuje víc než třetina lidí. Zyncd svůj byznys model proto staví na placené spolupráci s agenturami a firmami, které budou chtít ověřit CV anebo oslovit nové spolupracovníky. Freelanceři si na zyncd můžou svůj profil vytvořit zadarmo a kromě nového prezentačního místa získávají i nástroj pro ucelený přehled svých on-line aktivit.

V tuto chvíli zyncd počítá hlavně s databází profesí jako jsou programátoři, data analytici nebo on-line marketéři, kteří jsou aktivní na internetu. A to všude na světě. Proto je zyncd mezinárodním start-upem (pilotní projekt připravuje s britskou headhunterovou agenturou), který se nyní obrací na americký a západoevropský trh.

S Linkedinem, nebo bez něj
Jak k investici přišli v J&T Ventures? „Náš šéf Adam Kočík a zakladatel Zyncd Simon Schneider se seznámili během studia na London Business School,” vysvětluje Vodička, „dnes s mnichovskou centrálou pravidelně komunikujeme, jezdíme za nimi a pomáháme najít další investory.”

J&T Ventures také start-upu domluvila spolupráci se specialistou na strojové učení. S jeho pomocí by měl do konce letošního roku existovat „funkční prototyp” a u zyncd začne nové investorské kolečko.

„Bylo by výborné, kdybychom i příštích dvacet let zůstali značkou zyncd, ale ještě lepší by bylo, kdyby nás někdo koupil,” směje se Vlastimil Vodička. Už teď start-up z portfolia J&T Ventrues je v kontaktu s lidmi z Linkedinu a Facebooku…

Předcházející článek

Tandem českých kapitalistů je blízko převzetí italské fabriky, má ale problémy s odbory

Následující článek

Jak to má Andrej Babiš vymyšlené s OKD