Čeští potravináři padají na hubu, dovoz silně dotované produkce z EU je ničí

Výrazný nárůst dovozu potravin ze zemí západní Evropy v posledních měsících ohrožuje samotnou existenci mnoha českých výrobců potravin. České řetězce jsou zavaleny levnými masnými výrobky, mléčnou produkcí i pečivem ze starých zemí Evropské unie.

Západoevropští zemědělci pobírají o tolik větší dotace, že mohou prodávat opravdu velmi levně. Například prasata z Německa a Belgie jsou výrazně levnější než od českých chovatelů. Západoevropští potravináři toho pak využívají a posílají levné výrobky do východních zemí. Česká republika je zcela otevřená a to může vést k nedozírným následkům.

Marže západních potravinářů jsou aktuálně velmi vysoké. Profitují nejen na dotacích pro tamější zemědělce, ale také oni sami dostávají výraznou pomoc od státu – dotování technologií, dotace na ekologická vozidla, podpora pracovních míst věcmi jako kurzarbeit (zaměstnanci mají zkrácenou pracovní dobu, ušlou mzdu jim
místo zaměstnavatele hradí stát), atd.

K těmto neférovým a diskriminačním podmínkám je třeba ještě připočítat agresivní nákupní modely obchodních řetězců v České republice.

V souhrnu to znamená, že české potravinářství není nijak chráněno a to může znamenat jeho existenční ohrožení. Řada menších a středních výrobců už dnes zápasí s nedostatkem financí a jejich zadlužení se výrazně zvyšuje. Zavedení netarifních opatření vůči dovozům potravin se jeví jako nevyhnutelné.
-mot-

Předcházející článek

Třímiliardová akvizice české hydroenergetické skupiny v Polsku se popáté odkládá

Následující článek

Bémova sekera „jenom“ přes dvě miliardy korun