Cestovatelský seriál – SILVERPINE LODGE, Lake Hawea, Nový Zéland

Za léta našeho vášnivého cestování jsme po světě navštívii nespočet míst, která se nám něčím vryla do paměti. Byly to zapadlé kouty s přírodními úkazy kdesi v Chile, nebo na Novém Zélandu, špičkové hotelové resorty, chalety nebo lodge, famózní restaurace, vinařství, architektonické divy světa, někde třeba i výjimečné obchody. Zpravidla se vyhýbáme klasickým turistickým atrakcím a destinacím. O těch se píše jinde. My se s vámi v cestovatelském seriálu podělíme o 25 tipů, za něž ručíme vlastním vkusem a osobním prožitkem.

SILVERPINE LODGE, Lake Hawea, Nový Zéland
Když zavítáte do horského střediska Wanaka v Alpách na novozélandském Jižním ostrově, budete si připadat třeba jako v Rakousku. Nic proti, je to krásná lokalita, dobře se tu lyžuje, ale pro unikátnější zážitek to chce jet nějakých 40 kilometrů severněji na místo, kde se skoro potkávají dvě překrásná jezera Wanaka a Hawea.

Tam uprostřed široširé přírody, daleko od ostatních lidských obydlí, v poměrně strmém svahu nad druhým ze zmíněných jezer, má sídlo manželský pár Mike a Sue Yatesovi. Nazvali to tu Silverpine Lodge a není to nic velkolepého. Jen útulného, architektonicky uměřeného k okolí, vkusného. Srdečný Mike, šedivý muž vzezření Paula Newmana vás přivítá s nějakou vtipnou hláškou a usadí ke krbu, než jeho americká žena Sue připraví jeden ze čtyř prostorných pokojů. Od první chvíle si tu připadáte jako doma. Ostatně jste u nich doma, ale nemusíte se cítit jako na návštěvě, celý dům je vám k dispozici.

Když jsme tu byli, konaly se zrovna americké prezidentské volby a starý Mike se ukázal jako čilý politický diskutér, zásadový muž, který by proti Demokratům podporoval i opičáka, kdyby kandidoval. Na Trumpovi jsme se nicméně neshodli, na všem ostatním parádně. Na naší straně ale stála Sue. Jejím spolužákem na univerzitě byl totiž Barack Obama. Dodnes ho má velmi ráda.

V debatách jsme pokračovali i u večeře, kterou připravila Sue z místních zdrojů – zvěřina, ryby. Mikovi se moc líbilo, že jsme z Česka, jako vášnivý lovec chová obdiv k puškám české Zbrojovky. A hned si také vzpomenul na jednoho našeho krajana, který tu byl před námi. Málem prý tehdy Mika uštval. Létali spolu po okolí obtěžkáni puškami nahoru dolu a český střelec kosil jednoho jelena za druhým. Mohlo jich být za ten den kolem deseti. Do toho taky vydatná rybařina, protože jezero je plné příležitostí a Mike je v těchto činnostech jedinečný průvodce.

Historka nás pobavila zvlášť proto, že toho barvitého muže, jednoho z českých velkokapitalistů, dobře známe. Sue zalistovala v knihách hostů a našla ještě jednoho krajana, který se zatoulal až sem. Když zjistili, že známe i tohoto, získali pocit, že v Česku se tak nějak známe všichni. Proč ne, až tam případně dorazíte, což můžeme jen vřele doporučit, pozdravujte je od nás.

Předcházející článek

Užitečná lekce pro příliš velké chamtivce

Následující článek

„Čeští“ Číňani na ropné stezce