Cestovatelský seriál – Three Camel Lodge v Gobi

Za léta našeho vášnivého cestování jsme po světě navštívili nespočet míst, která se nám něčím vryla do paměti. Byly to zapadlé kouty s přírodními úkazy kdesi v Chile, nebo na Novém Zélandu, špičkové hotelové resorty, chalety nebo lodge, famózní restaurace, vinařství, architektonické divy světa, někde třeba i výjimečné obchody. Zpravidla se vyhýbáme klasickým turistickým atrakcím a destinacím. O těch se píše jinde. My se s vámi v cestovatelském seriálu podělíme o 25 tipů, za něž ručíme vlastním vkusem a osobním prožitkem.

Three Camel Lodge
Posledních čtrnáct dní jsme se toulali po úplně jiné civilisaci. Byli jsme v Mongolsku a kdo tuhle zemi nenavštívil, těžko si představí, o co jde. Není to ani Čína, i když s ní sdílí část mohutné historie, a není to ani Rusko, které tu nechalo silnou, převážně sovětskou stopu v minulém století, včetně zavedení azbuky. Mongolové jsou duší nomádi, kočovní pastevci. Pokus nějak systematicky zorganizovat jejich život má za následek jedno z nejděsivějších hlavních měst světa, Ulaanbaatar. Radíme v něm nestrávit mnoho času a vyrazit rovnou za pravou mongolskou duší. Ta je v horách a stepích.

Uprostřed největší asijské pouště Gobi, po devítihodinové jízdě terénním autem z historického centra někdejší Mongolské říše v Karakorumu, jsme narazili na mimořádné místo. Three Camel Lodge. Luxusní jurtový camp s pětihvězdičkovým standardem, prvotřídní restaurací i barem, masážemi, půčovnou kol nebo starých wehrmachťáckých bavoráků se sajtkárou. Postavil ho tu před šestnácti lety na úpatí jedné z vyvýšenin už tak hodně vysoko položené široširé stepi dnes třiašedesátiletý Jalsa Urubshurow. Barvitá figura z New Jersey, potomek prvních Mongolů, kteří se po emigraci ze sovětského Kalmycka v minulém století usadili v USA.

Byznysmen s talentem a historkami televizního baviče, poradce mongolských prezidentů, přítel Richarda Gera nebo Francise Forda Copolly v zemi svých předků rozjel unikátní turistický projekt. Nazval ho Nomadic Expeditions. Zavede vás se zkušeným průvodcem do hor a stepí, do rodin pastevců, s nimiž dojíte jaky, na lovy lišek s muži, kteří k tomu používají ochočené orlice, ke stádům divokých koní Převalského nebo k dinosauřím vykopávkám uprostřed pouště. Nepohodlí, které s tím logicky souvisí, kompenzuje poctivou snahou udržet dobrý hygienický a stravovací standard na všech místech, kam vás zavede. Mobilní jurty, v nichž na jeho zastávkách spíte, jsou čisté, útulné, vytopené, záchody chemické, sprchy ohřívané solární energií, vše vždy s ohledem na ekologickou šetrnost.

Three Camel Lodge je pak třešničkou na dortu téhle snahy. Prostorné jurty v tradičním stylu, nebo jak Mongolové říkají gery, mají elektřinu, širokou manželskou postel, v přidružené vlastní jurtičce celkem velkorysé a hezky vyvedené sociální zařízení. Jsou tu i dva superluxusní suity nazvané po mongolských historických gigantech Čingis-chán a Kublaj-chán, tvořené trojicí spojených gerů. V restauraci skvěle vaří místní speciality většinou založené na skopovém nebo hovězím mase, ale vybere si každý, i vegetarián.

Majitel se snaží zavděčit i vinařským jazykům, lahve má sice poněkud předražené, ale výběr pestrý, od Bordeaux (je tu i Petrus), přes Chile po kalifornské údolí Napa. V okolí lodge (rozuměj do hodiny jízdy terénním autem prašnými stepními stezkami) jsou mnohé atrakce, od projíždky písečnými dunami na velbloudech, přes trek horskou soutěskou s malebnou divokou říčkou, po návštěvu „Hořících útesů“, v nichž v roce 1923 tým amerického přírodovědce Roye Chapmana Andrewse našel první vědecky ověřené dinosauří vejce. Skořápky vajec v obřím dinosauřím hnízdě tu při troše pozornosti najde dodnes i běžný návštěvník. Na závěr našeho pobytu tu pro nás Jalsa s týmem připravil parádní večeři pod otevřeným nebem při západu slunce. V jeho uvadající záři olizující oranžově až rudě strmé okolní útesy jsme pochopili jejich název „Hořící“.

Největším zážitkem je ale stejně o půlnoci opustit svou roztopenou jurtu, odejít sto metrů od campu, nechat se chladit silným větrem a v samotě, která je větší než kdekoliv na světě, pozorovat nekonečnou hvězdnou oblohu splývající na horizontu s nekonečnou stepí. Šumění větru k vám občas z dálek zanese zařechtání koní nebo zakvílení velbloudů.

Předcházející článek

Český kapitalista slovenského původu si svoje podíly cení na více než 16 miliard korun

Následující článek

Školácké chyby České národní banky v kauze WPB Capital