ČEZ může nakonec na obchodech s Moravia Energo ještě slušně vydělat

Polostátní energetický holding ČEZ stále nepřihlásil pohledávky do insolvenčního řízení vedeného se společností Moravia Energo. „Stále vyčíslujeme, předpokládáme, že pohledávky přihlásíme někdy v posledních dnech před uplynutím lhůty, která je stanovena na 6.duben,“ sdělila Eva Nováková, mluvčí ČEZ.

Očekává se částka překračující miliardu korun. „Předpokládám, že do insolvenčního řízení nahlásíme astronomickou částku. Nakonec pro nás ale může být obchod s Moravia Energo ziskový. Jasno bude až na konci roku 2011,“ řekl webu motejlek.com Martin Roman, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ.

Jde o to, že ČEZ bude nyní počítat ztrátu ke dni, kdy začalo s Moravia Energo insolvenční řízení. Ten den byla cena energie velmi nízko, někde kolem 40 eur za megawatthodinu. ČEZ nakupoval za 56-57 eur, což v době pořízení byla velmi zajímavá cena. Navíc ještě má garance od Komerční banky ve výši zhruba patnácti procent nákupní ceny, takže de facto je jeho pořizovací cena zhruba 50 eur.

Pokud cena tuto částku překročí a ČEZ prodá, vydělá. Energetická firma nakupovala od Moravia Energo na tři roky. Znamená to, že definitivní účet z obchodu s Moravia Energo bude znám až na konci roku 2011.

Moravia Energo nebyla schopna mnohamiliardové transakce profinancovat. Vzala si sousto, na které prostě neměla. ČEZ je v naprosto jiné pozici a na podobné obchody je finančně velmi dobře vybaven.

Věřitelé dosud přihlásili do insolvenčního řízení kolem dvou miliard korun. Postiženy jsou zejména bankovní domy, v čele s Komerční bankou.
-mot-

Jak to vidí zkušený trader s elektřinou
Moravia Energo byla long na PXE (dejme tomu za 80 euro). Cena šla dolů, musela dodávat margin. Nakonec usoudila, že na to nemá. Udělala swap s ČEZ, prodala na PXE a koupila si od ČEZ. Tudíž realizovala okamžitou ztrátu na PXE a nakoupila OTC za těch zhruba 56 eur. To znamena, že ČEZ je short za 56 euro (ale s protistranou v insolvenci, brzy v konkursu), a proto je ztráta velká (při 40 eurech). ČEZ potřebuje, aby cena vyrostla, aby mohl prodat dráž svoji produkci.

Předcházející článek

U Kočků je veselo, Topolánkově vládě byla vyslovena nedůvěra

Následující článek

Do správní rady NWR míří pětatřicetiletý ukrajinský ranař Kosťa Živago