ČEZ ztrácí trpělivost: Albánci v temnotě a bez vody

CEZ Shpërndarje, albánská „dcera“ českého polostátního energetického holdingu ČEZ, sáhla ve svém boji, který vede s albánskou vládou, regulačním úřadem a hordou neplatičů, k drsnému kroku. Zítra od elektřiny odpojí několik vodárenských společností, které jí za dodávky proudu dluží dohromady 38 milionů eur. To může způsobit výpadky dodávek pitné vody a v zemi mohou nastat nepokoje. Už tak proti CEZ Shpërndarje vyšli v minulých dnech do ulic lidé v některých obcích, které se kvůli neplatičům ocitly v temnotě. Největší protesty, v nichž si lidé stěžovali na to, že CEZ Shpërndarje kvůli jednotlivým neplatičům uplatňuje kolektivní vinu na celé municipality, proběhly v Ostree a Gjorici.

ČEZ tato nařčení odmítá, prohlašuje, že odpojuje jen stoprocentní dlužníky. Výpadky celých obcí jsou způsobeny prý tím, že se neplatiči po odpojení pokoušejí připojovat ilegálně, čímž dochází k poruchám sítě.

Kvůli údajnému kolektivnímu odpojování začal CEZ Shpërndarje prošetřovat albánský energetický regulátor ERE. Hodlá prozkoumat kompletní dokumentaci společnosti a podle toho rozhodnout o případné pokutě.
-pes-

Předcházející článek

ČEZ na jednom Chrenekovi odepsal 1 449 604 189,74 korun

Následující článek

Czech-Slovak investment group with a CZK 437m net profit for 2011