Člen bankovní rady ČNB Holman žaluje Gradu, vydala plagiát jeho Makroekonomie

Ekonom, profesor a člen Bankovní rady České národní banky Robert Holman žaluje u Krajského soudu v Praze vydavatelství Grada Publishing. Žalovaná vydala v roce 2007 knihu Makroekonomie v kostce, která nadstandardně čerpá z Holmanovy knihy Makroekonomie z roku 2004. Dle dnešního výslechu svědků jde o zjevný plagiát. Grada si toho byla vědoma a 240ti stránkovou knihu relativně krátce po jejím vydání stáhla z prodeje. Autorem plagiátu je bývalý poslanec za ČSSD Miroslav Máče.

Zarážející je, že Grada vůbec plagiát vydala. A to se firma ve výroční zprávě za rok 2008 chlubí tím, že od devadesátých let získává různá vrcholná ocenění. „Pokud je vydavatelství na příslušné odborné úrovni, musí ručit za to, že nejde o plagiát. Je velmi prosté ho odhalit, “ řekl na adresu Grady Jiří Schwarz. Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické vypovídal jako svědek. Plagiátorství označil za krádež. Schwarz dále řekl, že Holmanova Makroekonomie je originální a unikátní kniha. „V okolních zemích se nevyskytují podobné učebnice. Oni používají překlady,“ dodal na adresu Holmanovy knihy.

Máče před soudem působil jako zlomený člověk. „Důsledky vytvoření knihy byly hrozivé. Touto knihou vše končí. Musel jsem odejít z Jihočeské univerzity. Byla mi zastavena docentura,“ řekl Máče. Dnes za stejnou stranu sedí v zastupitelstvu Českého Krumlova. Tamtéž je členem finančního výboru a ekonomické komise.

Máče prohlásil, že při tvorbě svojí knihy Makroekonomie v kostce vycházel ze všech možných knih. Připustil, že necitoval všechny věty, které přezval od jiných autorů. „Použil jsem věty (myšleno z Holmanovy knihy), vytrhnul je z odstavců a navázal dalšími svými větami a komentáři. Čerpal jsem z něj, stejně jako z jiných publikací,“ tvrdil Máče. Výše zmíněný svědek Schwarz také prohlásil, že plagiován Máčem byl i profesor Martin Mandel.
-mot-

Předcházející článek

PPF měla fyzicky dokončit prodej akcií ArcelorMittalu Ostrava

Následující článek

Polská Žabka zvedla hrubý obrat na sedmnáct miliard korun