Co si slibujeme od Jiřího Drahoše
14. ledna 2018, 21:39
Když jsme v srpnu 2017 veřejně podpořili prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše a přispěli mu částkou 800 tisíc korun na jeho kampaň, neslibovali jsme si od toho vůbec nic, snad kromě naděje, že inspirujeme i některé další lidi z našeho širšího okruhu k finanční podpoře slušného člověka v jeho předem nerovném souboji se současným, pro tuto zemi neblahým prezidentem. Přesto jsme se jedné odměny dočkali, a sice možnosti strávit s profesorem Drahošem během těch několika měsíců mnoho chvil, od oficiálních akcí až po neformální posezení na víně či na pivu. S klidným svědomím proto můžeme říci a snad i garantovat, že Jiří Drahoš je čestný, noblesní muž s jasnými, prodemokraticky a euroatlanticky ukotvenými názory.
Cítíme ale, že by bylo i teď po jeho nadějném postupu do druhého kola prezidentské volby velmi naivní do něj vkládat přehnané naděje a činit z něj spasitele všech slušných lidí a blbé nálady, která ze současné politiky do společnosti prýští. Emocionální výlevy, rozzářená srdíčka a euforické stavy, v nichž už se tančí nad Zemanovým politickým hrobem, jsou mimo mísu. Stane-li se Drahoš prezidentem, v což pevně doufáme, bude se od počátku pohybovat na hřišti, na němž si už překreslil čáry a předefinoval pravidla Andrej Babiš. Je příznačné, že se premiér hned po prvním kole prezidentské volby od Miloše Zemana veřejně poněkud odklonil. Udělá to komukoliv, kdo už pro něj není užitečný.
Drahoš se bude muset velmi rychle v nových pravidlech zorientovat, nečekejme však, že začne s Babišem a ostatními politiky vést nějaký otevřený boj. Úplně stačí, bude-li se držet Ústavy a s ní spojených demokratických zvyklostí, a v rámci svých pravomocí vyvíjet tlak na ostatní politiky, aby se chovali stejně. Bude otupovat politický i společenský extremismus, nepodlehne zákulisním hrám o Ústavní soud či bankovní radu ČNB a bude udržovat čilý kontakt s našimi spojenci v NATO a Evropské unii. Víc nečekáme. Že by byl prezidentem s reprezentativním vzhledem, dobrým zdravotním stavem, společenskou reputací a mezinárodním respektem, je víceméně jasné.
Aby se tohle všechno stalo, musí ustát následující dva týdny zesílené kampaně, klíčový bude jeho střet se Zemanem v televizním duelu či duelech. Velmi doporučujeme jemu i jeho nejbližším poradcům prostudovat debaty z roku 2002, v nichž podivuhodný Vladimír Špidla zničil do té doby neotřesitelného rétora Václava Klause. To zcela zásadně ovlivnilo následující parlamentní volby, v nichž nezemanovská ČSSD drtivě zvítězila.