Daniel Lipšic přitvrdil, chce zrušit osm let starou privatizaci Paroplynového cyklu do rukou Penty

Slovenská generální prokuratura dnes obdržela podnět od ministra vnitra Daniela Lipšice. Odvážný politik žádá zrušení privatizace společnosti Paroplynový cyklus* (dnes PPC Energy Group), která proběhla v roce 2004 do rukou jedné z firem spadajících do skupiny Penta Investments. „Došlo k závažnému porušení zákonů. Za pravděpodobné spolupráce společnosti Penta, zástupců Fondu národního majetku a ministerstva hospodářství byla způsobena škoda 15 miliard slovenských korun,“ prohlásil Lipšic na tiskové konferenci.

Penta ústy svého mluvčího Martina Danka tvrdí, že v tendru podala nejlepší nabídku. Podle informací motejlek.com je toto tvrzení v souladu s dobovými reáliemi, protože například PPF nebo J&T nabídly méně. Nicméně, autor článku již dříve obdržel informace, že Penta disponovala hlubší znalostí některých dokumentů týkajících se Paroplynového cyklu než konkurence. Ovšem nikdy se to nepodařilo věrohodně prokázat.

Lipšic ještě dodal, že prodej Paroplynového cyklu v roce 2004 za 2 miliardy Sk, způsobil škodu společnosti Slovenské elektrárne ve výši až 15 miliard korun (500 milionů eur). Ta totiž měla s Paroplynovým cyklem až do roku 2013 nevýhodnou smlouvu. Podle ministra vnitra to vedení Fondu národního majetku SR vědělo.

„Tato kvazi investice se Pentě vrátila v zisku za jeden a půl roku,“ dodal Lipšic. Podle výpočtů motejlek.com Paroplynový cyklus/skupina PPC Energy Group od roku 2004 dodnes Pentě vygenerovala celkový zisk po zdanění přes 350 milionů eur (více než deset miliard Sk).
-mot-

*) Slovenský FNM prodával 90 procent firmy, která provozuje kogenerační paroplynovou elektárnu

Čisté zisky společnosti Paroplynový cyklus
2004 514 mil. Sk
2005 1278 mil. Sk
2006 878 mil. Sk
Poznámka: Z výsledků PPC jasně vyplývá, že stát prodával v zásadě „zadarmo“

Lipšicův aktuální blog

http://lipsic.blog.sme.sk/c/292114/Gorila-a-Kacka-3-Kde-by-bola-Penta-bez-obchodov-so-statom.html

Předcházející článek

Sazka ve středu přišla o jackpot s prémií přes 200 milionů, na neděli vybrala o 38 procent méně než před týdnem

Následující článek

Z blogu Daniela Lipšice: Bez státu by Penta nebyla žralokem, ale malou sardinkou. Jestli by vůbec existovala