Definitivní rozlučka ČEZ v Bosně a Hercegovině s prodlouženou arbitráží o padesát milionů eur

Jeden z pozůstatků někdejší velké balkánské expanze energetického koncernu ČEZ se chýlí ke konci. Poslední prosincový den vyprší v Bosně a Hercegovině platnost licence dceřiné společnosti ČEZ Bosna i Hercegovina pro mezinárodní prodej elektřiny. Definitivní tečku za dávnými plány na tamní mnohamiliardové investice pak učiní vídeňská arbitráž, jejíž verdikt se původně čekal také ke konci letošního roku.

Zánik licence není žádné drama, ČEZ o něj požádal sám, v Bosně a Hercegovině své aktivity reálně utlumil už podstatně dřív. Přitom měl na tomto trhu vskutku velké záměry. Do rekonstrukce uhelné elektrárny Gacko I., postavení nové elektrárny Gacko II. a rozšíření uhelného dolu chtěl společně se srbskou energetickou společností ERS (ČEZ vlastnil v projektu 51 procent) investovat 1,4 miliardy eur. Projekt ale zkrachoval. Důsledky řeší od roku 2009 arbitrážní tribunál ve Vídni.

ČEZ se domáhá 50 milionů eur za ušlý zisk, utrpěnou škodu a hodnotu svého podílu. To vše původně od vlády Republiky srbské v Bosně a Hercegovině a společností MH ERS a RiTE Gacko. Mezitímním ale byla v roce 2011 rozhodnutím arbitrážního soudu Republika srbská v Bosně a Hercegovině z řízení vyloučena. Verdikt měl padnout už letos v prosinci, kvůli složitosti kauzy se ale posunul kamsi do prvního kvartálu příštího roku. Platí alespoň to, že do konce letošního roku skončí veškeré úkony soudního řízení.
-pes-

Předcházející článek

Tymošenková Ukrajinu oslabila v očích investorů

Následující článek

Legenda českého maloobchodu končí, na syna převedl obrovský majetek