Dennyho až příliš brutální nájezd na minoritní akcionáře AAA Auto

Pokud se podíváme na hospodářské výsledky AAA Auto za poslední rok a výhled pro ten letošní je zřetelné, že nabídka Dennyho 23,30 korun za jednu akcii, není ani zdaleka přiměřená. Když k tomu přidáme ohodnocení srovnatelných společností podle ukazatele Enterprise value/EBITDA, vychází částka zcela jiná.

Srovnatelné společnosti v USA a Evropě mají ukazatel EV/EBITDA kolem sedmi, mimořádnou dvanáctku vykazuje největší americký prodejce ojetin CarMax. Pokud vezmeme 6 až 7 a vynásobíme 29,6 mil. eur (EBITDA za 2012), dostáváme se k EV v rozpětí 177,6 až 207,2 milionů eur. Na jednu akcii tedy připadá 2,62 až 3,06 eur. V přepočtu na koruny jde o 67,6 až 78,9 korun. Průměr je 73,3 koruny.

Je třeba ale vzít v potaz skutečnost, že AAA Auto nemá likviditu. Dennymu se za celý rok nepodařilo společnost prodat. Taková aktiva je třeba diskontovat zhruba 15 až 20 procenty. Tím se dostáváme na fair value v rozpětí 58,6 až 62,3 korun. V zásadě jde o 60 korun za jednu akcii. Jde spíše o konzervativní ocenění. V každém případě jde o číslo až příliš vzdálené částce 23,30, kterou nabízí Denny. Vzhledem k jeho počínání od uvedení akcií AAA Auto na burzu v roce 2007 nejde o nic překvapivého.

Rozhodně bude zajímavé sledovat další vývoj. Akcie v posledních měsících začali nakupovat poměrně silní hráči. V rukou několika osob, z nichž některé motejlek.com zná, jsou balíky v řádu jednotek procent. Každý z investorů je připraven jít do střetu a tvrdě se bude dožadovat vyšší částky. Snad nedopadnou jako Pavel Tykač, který se dodnes v podobné kauze soudí se španělskou Telefónikou o výkupní cenu za akcie společnosti Telefónica Czech Republic.
-mot-

Předcházející článek

Jsme za Maďary, Rumuny, Chorvaty a 12,5x za Poláky

Následující článek

Kvíz číslo XXV o půlroční předplatné motejlek.com