DK a PT jedou zcela mimo lokální měřítka

Haniel Finance Deutschland, která je dcerou firmy Franz Haniel & Cie, a v Německu registrovaná společnost EP Global Commerce (EPGC), o níž se dělí Daniel Křetínský (53 %) a Patrik Tkáč (47 %), se dnes dohodly na retailovém obchodu roku. Haniel česko-slovenskému duu prodává 7,3 % v obchodním řetězci Metro. EPGC k tomu získává i call opci na zbylých 15,2 % kmenových akcií Hanielu. Je tudíž velmi pravděpodobné, že v brzku získá i tento podíl a stane se největším akcionářem Metra. Ve hře je i podíl třetího největšího akcionáře Ceconomy (9,99 %)

Düsseldorfský řetězec je veřejně obchodovanou společností, v níž 46,75 % je free float. Haniel měl dosud 22,5 %, druhým největším akcionářem byla essenská nadace Meridian se 14,19 %. Beisheim Holding po nebožtíkovi, zakladateli Metra a bývalém SS-sturmannovi Otto Beisheimovi drží 6,56 %. Tržní kapitalizace je 4,8 miliardy eur. Skupina zaměstnává kolem 150 tisíc lidí ve 35 zemích a provozuje 764 obchodů Metro nebo Makro, dále 280 supermarketů Real. Roční tržby koncernu by měly letos dosáhnout zhruba 37 miliard eur.

EPGC by za 7,3 procent měla v přepočtu zaplatit více než 8,5 miliard korun. Připadných 32,5 procent by pak přišlo na bezmála 45 miliard.

Předcházející článek

Je to Multicraft Group

Následující článek

Také další český velkokapitalista posiluje v Německu