Dno

Tak si to po víkendu, v němž drtivě vyhrál parlamentní volby politický projekt Andreje Babiše ANO, shrňme. Vládu bude vysoce pravděpodobně sestavovat muž, kterého podle rozhodnutí slovenského ústavního soudu nadále považujeme za agenta bolševické státní tajné policie. A zároveň muž, který je důvodně podezřelý z podvodného vylákání padesátimilionové dotace z Evropské unie na vybudování farmy Čapí hnízdo, projektované a primárně využívané pro privátní účely. To jsou jen dvě markantní věci, kvůli nimž jsme před volebním víkendem vyzývali ke kategorickému NE Babišovi. A také Okamurovi, ale jeho pět až patnáct procent bude mít v každé společnosti vždycky nějaký podobný šílenec. Babiš je vážnější téma.

Dvacet dva let po smrti Hitlera a kapitulaci nacistického Německa se kancléřem Spolkové republiky Německo stal Kurt Georg Kiesinger, nikoli nevýznamný činitel předválečné i válečné Hitlerovy NSDAP. Tou dobou se bývalí nacisté už plně zabydleli ve státních úřadech, v německé policii i justici. Morálního dna bylo dosaženo a západní Němci se od něj dokázali odrazit až počátkem sedmdesátých let.

Česko se Babišovým triumfem dotýká dna čtvrt století po pádu bolševismu. A vypořádání s tím bude těžké, daleko těžší než v tehdejší SRN, zemi nakopnuté Marshallovým plánem a tažené silnou ekonomikou postavenou na diverzifikovaném moderním průmyslu. Česko nevzkvétá. Stojí na autoprůmyslu a montovnách všeho druhu. Nedobře placená dělná síla je otrávená a většinou i paralyzovaná splátkami za LCD televize a dovolené v Chorvatsku. Největším privátním podnikem v zemi je Babišův Agrofert, pro nějž mnozí z otráveného lidu pracují a jehož produkty konzumují. Agrofert je zároveň největším příjemcem veřejných dotací. Nejsilnější politickou silou je Babišův privátní projekt ANO, podporovaný Babišovým mediálním domem MAFRA. To je na křehkou demokracii malé země až příliš silné sousto.

O to víc teď záleží na dalších volbách, prezidentských. Současný člověk v čele státu je dávno za hranou standardů, které si pro hlavu státu představujeme v západoevropském kulturním prostoru. Teď po sněmovních volbách prohlásil, že kdyby byl poslancem ANO, hlasoval by proti vydání Andreje Babiše policii v kauze Čapí hnízdo. Záměrně ignoruje dosud dosažené výsledky vyšetřování, z nichž je zřejmý úmysl Babiše/Agrofertu získat dotaci 50 milionů korun, i když na ni neexistoval nárok. Legalitu tohoto přinejmenším nemorálního jednání musí vyšetřit policie a posoudit soud, jenže prezident dopředu říká, že na tom nezáleží. Obava, že je schopen Babišovi a jeho do hnízda namočeným příbuzným v kauze poskytnout abolici, je na místě.
Miroslav & Petr
Praha, Česká republika

Předcházející článek

Stanovisko k Babišovi a Okamurovi

Následující článek

Východočeský továrník koupil další fabriku, tentokrát na Slovensku