Do Čech přiletí šéf ruské Transněfti. Žádné podrobnosti ohledně cíle jeho návštěvy zatím nejsou známy

16. března 2011 do Prahy přiletí šéf ruské korporace Transněfť Nikolaj Tokarev. Podle informací portálu ceskapozice.cz je cílem jeho návštěvy setkání s vedením společnosti Mero, která vlastní všechny ropovody na českém území. Podnět ke schůzce dala ruská strana, ale, jak zdůraznili redaktoři portálu, nebyl oznámen žádný oficiální účel návštěvy.

Četné indicie naznačují, že na setkání budou ruská a česká strana jednat o dalším osudu dodávek ropy, probíhajících po jižní větvi ropovodu Družba, přes nějž do Polska, Rakouska a na Slovensko každý rok proudí 17 miliónů tun „černého zlata“.

Rusko má totiž problém s ropovodem Oděsa-Brody. Až do května loňského roku tento ropovod, zprovozněný v roce 2001, pracoval v režimu reverzního toku a dopravoval ruskou ropu do ukrajinské Oděsy. Před čtyřmi měsíci, v listopadu 2010, přes jižní Družbu prošla první dávka ropy pro běloruskou rafinerii v Mozyru. Na rozdíl od té původní, však šlo o jinou značku, Urals, kterou Bělorusko zakoupilo v rámci výměnného obchodu s Venezuelou. Ukrajina a Bělorusko také mezi sebou uzavřely smlouvu o dopravě dalších dodávek ropy po ropovodu Oděsa-Brody na léta 2011-2013 o objemu okolo 8 miliónů tun ročně, která Rusko zcela obchází.

Vedle této „bokovky“ Bělorusko kupuje také lehkou ropu z Ázerbajdžánu. Ředitel mozyrské petrochemičky Kuprijanov při několika příležitostech prohlásil, že běloruská vláda počítá s tím, že ázerbajdžánská Azeri Light nakonec zcela vytlačí ruskou Urals, a to už letos v březnu. S tím však Bělorusové narazili – už v listopadu 2010 představitel Transněfti Igor Děmin varoval, že pokud jeden z ropovodů, po kterých proběhla zkušební dodávka ropy do Mozyrského závodu (Družba a přímý směr Oděsa-Brody), bude pracovat na plnou kapacitu, nese to riziko, že dodávky ropy do Evropy mohou být dočasně přerušeny, nebo že je v případě potřeby nebude možné zvýšit.

Později, letos 13. ledna, se šéf Transněfti Nikolaj Tokarev vyslovil ještě tvrději. Prohlásil, že nevylučuje úplné zastavení dodávek ruské ropy po jižní větvi Družby, pokud do Běloruska přes Oděsa-Brody začne proudit víc ropy z Ukrajiny.

Pro Čechy a Střední Evropu se jedná o špatnou zprávu, neboť právě středoevropské země jsou po Bělorusku další „v řadě“ na trase Družby.
Pro motejlek.com Natallia Sudlianková

Předcházející článek

Česká a slovenská firma chtějí postavit v Rusku sklárnu za půl miliardu korun

Následující článek

Všichni „uprchlíci“ z polské Fortuny míří pod křídla Energetického a průmyslového holdingu